studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

Dom

Najważniejsze zasady dotyczące programowania sterowników PLC

Najważniejsze zasady dotyczące programowania sterowników PLC

Sterowniki PLC to właściwie nic innego, jak dające się zaprogramować „mózgi” odpowiadające za sterowanie maszynami przemysłowymi właściwie dowolnego rodzaju. Jednak o ich prawidłowym działaniu i spełnianiu swojej roli decyduje już programista PLC, a mówiąc dokładniej algorytmy, które opracowuje i wprowadza do układu mikroprocesorowego w trakcie programowania sterowników PLC. Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju procesów?

Czym jest sterownik PLC?

Możesz zastanawiać się, czym są sterowniki PLC i dlaczego wymagają jakiegokolwiek programowania. Spieszymy rozwiać Twoje wątpliwości!

Sterowniki PLC można porównać do komputerów sterujących czy też zarządzających działaniem urządzeń przemysłowych, czyli wszelkiego rodzaju maszyn wykorzystywanych na przykład w zakładach produkcyjnych. Pierwsze, jeszcze mnie zaawansowane sterowniki wykorzystywały wejścia/wyjścia o charakterze analogowym. Obecnie dostępny osprzęt tej kategorii działa już na nieco innych zasadach, opierając się w dużej mierze na rozwiązaniach cyfrowych.

Programowanie sterowników PLC – podstawy

Programowanie sterownika PLC zaczyna się tak naprawdę od określenia, jakiego rodzaju elementy będą podłączone do jego układu mikroprocesorowego – zarówno na wejściu (mogą to być na przykład czujniki), jak i na wyjściu (w tym miejscu należy mówić o takich elementach, jak styczniki, sygnalizatory świetlne i podobne).

Tak zebrane informacje pozwalają programistom PLC na zaplanowanie połączeń sterownika, jak również, w dalszej kolejności, listy przyporządkowań. Wszystkie te etapy ostatecznie mają usprawnić opracowanie algorytmów służących do zaprogramowania sterownika PLC.

Języki programowania dla sterowników PLC

Programowanie sterowników PLC realizowane jest z wykorzystaniem różnych języków – i niestety nie chodzi tu o te tradycyjnie rozumiane. 

W pewnym skrócie można języki te podzielić na dwa rodzaje, to jest na języki tekstowe oraz języki graficzne. Pierwsze rozróżniane są z kolei na:

  • tekst strukturalny (ST),

  • listę instrukcji (IL).

Wśród języków graficznych służących do programowania sterowników PLC należy wymienić natomiast:

  • sekwencyjny ciąg bloków (inaczej SFC),

  • logikę drabinkową (LAD),

  • schemat blokowy oparty na obecności bramek logicznych (FBD).

Dla laika, osoby kompletnie niezwiązanej z taką tematyką zagadnienia te mogą wydawać się wyjątkowo skomplikowane i niezrozumiale. Właśnie z tego względu nad poprawnością tak programowania, jak i dalszego działania sterowników PLC pochylają się odpowiednio wykwalifikowani programiści. 

Prawidłowo zaprojektowane oprogramowanie zaimplementowane w sterowniku PLC przyczyni się oczywiście do realizacji przez tenże sterownik wszystkich oczekiwanych od niego działań. A tych również jest całkiem dużo – począwszy od pobierania sygnałów z czujników poprzez wykorzystywanie zawartych w tych sygnałach danych tak, by możliwe było wydajne sterowanie procesem technologicznym i ewentualne modyfikowanie schematu działania.

Nie tylko programowanie sterowników PLC ma znaczenie!

Oczywiście, dzięki prawidłowemu zaprogramowaniu sterowniki PLC mogą działać funkcjonalnie i wydajnie w zakresie sterowania i zarządzania działaniem maszyn przemysłowych. Jednak w dużej mierze o ich działaniu decyduje jakość wykonania. Z tego względu, sięgając po osprzęt o takim charakterze, warto wybierać sprawdzonych dystrybutorów, którzy oferują zarówno dobrej klasy, markowe wyroby, jak i fachowe doradztwo techniczne.

Udostępnij