studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomWnętrza

Jak urządzić domek letniskowy? Sposoby na drewniany domek letniskowy

Jak urządzić domek letniskowy? Sposoby na drewniany domek letniskowy

Domek letniskowy to marzenie wielu osób. To idealne miejsce na relaks dla całej rodziny w letnie dni. Jak urządzić mały domek letniskowy aby faktycznie spełniał swoją rolę? Należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Poniżej podpowiadamy:

  • Od czego zacząć zabierając się za projekt małego domku letniskowego;
  • Na co zwracać uwagę przy podziale na pomieszczenia oraz doborze wyposażenia;
  • Jak wykończyć pomieszczenia w domku letniskowym

Przed aranżacją ustal projekt i budżet

Pierwszym krokiem przy projektowaniu domku letniskowego, którego absolutnie nie można pominąć, jest odpowiedni plan. Zanim przejdziemy nawet do budowy, musimy mieć przemyślane kilka istotnych kwestii. Po pierwsze wybrany projekt musi być dobrany do naszych indywidualnych preferencji oraz działki, na której nasz domek będzie się znajdował. 

Rozmiar domku letniskowego jest bardzo istotny. Nawet bardzo mały domek może w zupełności wystarczyć, ale tylko jeśli będziemy w stanie pomieścić w nim wszystkie niezbędne pomieszczenia. Dobierając rozmiar domku pamiętaj o tym, ile osób będzie w nim docelowo przebywać.

Ponadto, aby móc ruszyć z projektem i przygotować podział pomieszczeń, należy mieć ustalony budżet. Drewniany domek letniskowy da się urządzić w różnych cenach, jednak aby móc dokonać odpowiednich wyborów i nie trafić na nieprzyjemne niespodzianki na etapie późniejszej aranżacji, trzeba budżet ustalić wcześniej.

Jak urządzić domek letniskowy - podział na pomieszczenia

Jak urządzić domek letniskowy – pomieszczenia

W domku letniskowym niezbędne będą wszystkie pomieszczenia z których korzystasz na co dzień. Domek dzieli się na strefy ogólnodostępną oraz prywatną a w nich umieszcza odpowiednie pokoje. Sercem strefy ogólnodostępnej powinien być duży salon z kuchnią. Nie warto zabudowywać tych pomieszczeń, ponieważ w małym domku letniskowym tylko zmniejszy to i tak ograniczoną już przestrzeń. W strefie prywatnej zaś musi się znaleźć łazienka oraz pokoje sypialne. We wszystkim bierz pod uwagę jak będziesz się poruszać po domku letniskowym, tak, aby nie zastawić sobie drogi przy codziennym funkcjonowaniu.

Jak urządzić drewniany domek letniskowy z odpowiednimi meblami? Najlepszym rozwiązaniem dla małego domku letniskowego są meble wielofunkcyjne. Sofa w salonie może służyć zarówno jako miejsce wypoczynku za dnia, jak i dodatkowe łóżko np. dla gości. Stół w kuchni może się za to spisać w roli blatu. Zatroszcz się też o odpowiedni sposób składowania przedmiotów. Przydatne są różne skrzynie, szafy, oraz meble, które poza funkcją schowka posłużą też na inne sposoby. Jeśli na działce, na której urządzasz drewniany domek letniskowy, będziesz pracować nad swoim ogrodem, rozważ oddzielne pomieszczenie na przechowywanie narzędzi.

Jak urządzić domek letniskowy - dopełnienie aranżacji

Jak urządzić drewniany domek letniskowy – wykończenie

Urządzając domek letniskowy nie zapominaj, że ma być to przede wszystkim miejsce relaksu, do którego wraca się z przyjemnością. Jak urządzić mały domek letniskowy aby zachęcał on do przebywania w nim swoim wystrojem? Przede wszystkim nie pozwól, aby domek stał się miejscem składowania starych mebli, które nie nadają się do głównego mieszkania. To całkowicie zepsułoby wystrój przestrzeni i wprowadziłoby chaos. Jednak wcale nie znaczy to, że urządzając drewniany domek letniskowy musisz dokupować dużo nowych mebli. Starej zabudowie można łatwo dać drugie życie poprzez pomalowanie jej nową farbą. 

Drewniany domek letniskowy ma swój wyjątkowy urok dzięki materiałom, z których jest zbudowany. Ten rustykalny wyraz drewna warto zachować, dlatego nie warto się zmuszać do malowania ścian jeśli nie mamy na nie konkretnego planu. Kojarzący się z naturą wystrój drewnianego domku letniskowego można zwieńczyć meblami w charakterystycznych, zróżnicowanych barwach oraz oryginalnymi tkaninami.

Udostępnij