studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomWnętrza

Jak urządzić salon z jadalnią? Aranżacja jadalni

Jak urządzić salon z jadalnią? Aranżacja jadalni

Połączenie salonu z jadalnią jest sprytnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach, w których brakuje miejsca na oddzielne pomieszczenia. Taka aranżacja jest wielce praktyczna oraz bardzo wygodna w użytkowaniu. Jak urządzić salon z jadalnią który będzie spełniał wszystkie potrzeby domowników? Poniżej podpowiadamy:

  • Jak prawidłowo oddzielić część jadalną pomieszczenia od salonu;
  • Jak urządzić jadalnię i jakie meble powinny się w niej znaleźć;
  • W jaki sposób wykończyć salon z jadalnią i jakie oświetlenie wykorzystać

Jak urządzić jadalnię – podział salonu z jadalnią

Nawet, jeśli salon i jadalnia znajdują się w jednym dużym pomieszczeniu, dobrym krokiem jest ich symboliczne oddzielenie. W ten sposób uzyskamy osobne strefy służące do jedzenia oraz do relaksu po posiłku. Dzięki temu jedno duże pomieszczenie stanie się idealnym miejscem do spędzania wspólnych chwil z rodziną o każdej porze dnia. Aranżując swoją przestrzeń zdecyduj się raczej na umieszczenie jadalni bliżej kuchni, zaś salonu – bliżej okien. Będzie to dużo bardziej praktyczne niż odwrotny układ.

Zatem jak podzielić nasze główne pomieszczenie? Istnieją na to różne triki, które najlepiej połączyć dla spotęgowania efektu. Kluczowym elementem salonu z pewnością będzie sofa. Tę warto umiejscowić tyłem do części jadalnej – będzie to bardzo wyraźną i naturalną granicą. Ponadto warto w salonie oraz jadalni wykorzystać różne typy podłogi, co stworzy zauważalny kontrast. Pod stołem w jadalni można położyć dodatkowo dywan – będzie to wyglądało bardzo efektownie, jednak może też sprawić nieco więcej problemów przy sprzątaniu. 

Jak urządzić salon z jadalnią - podział pomieszczeń

Jadalnia – jak urządzić? Umeblowanie jadalni

Co musi się znaleźć w jadalni? Po pierwsze zdecydujmy się na odpowiedni stół – wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkich domowników. Dobrym rozwiązaniem dla mniejszych mieszkań jest stół rozkładany, który pozwoli nam stołować również większą liczbę gości. Krzesła w jadalni należy zachować w jednorodnym stylu pasującym do reszty mieszkania. Pamiętaj, aby zapewnić wszystkim wystarczająco dużo miejsca do przesuwania siedzeń – w ten sposób unikniesz dodatkowej frustracji.

Jadalnia – jak urządzić? Przede wszystkim zachowaj umiar. Nie potrzebujesz dużo mebli, a zbytnie nagromadzenie przedmiotów w tej części pomieszczenia będzie wysoce niepraktyczne. Sam stół również nie wymaga niezwykłych ilości dekoracji – prosty flakon na kwiaty wystarczy, aby podkreślić aranżację. Najlepiej puścić wodze wyobraźni dekorując część z salonem, która daje nam dużo większe pole do popisu.

Jak urządzić salon z jadalnią - oświetlenie i dekoracje

Wykorzystaj odpowiednie świetlenie i dekoracje

Najlepszy i najbardziej zachęcający do spędzania w nim czasu salon z jadalnią jest dobrze oświetlony. Zapewnij dobry dostęp do naturalnego światła w pomieszczeniu poprzez szerokie okna, a jeśli jest to poza Twoimi możliwościami – na ratunek przyjdą Ci różne lampy. W salonie bardzo dobrze sprawdzi się lampa stojąca umiejscowiona w rogu albo blisko sofy – stworzy ona bardzo przytulny klimat. Również w jadalni musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie. Odpowiedni żyrandol nad stołem jest nie tylko koniecznością, ale i idealną okazją na urozmaicenie aranżacji czymś dekoracyjnym i nietuzinkowym.

Jak urządzić salon z jadalnią z pomocą dekoracji? Jako, że jadalnię staramy się utrzymać w stylu raczej minimalistycznym, to salon przejmie ciężar dopełnienia aranżacji. Mimo tego nadal staraj się zachować dekoracyjność do minimum, aby uniknąć dysharmonii wynikającej ze zbytniego przeładowania jednej części pomieszczenia. Spróbuj wykorzystać kolory i materiały bardziej niż fizyczne przedmioty. Przede wszystkim skup się na zapewnieniu salonowi maksymalnej praktyczności – umieść w nim elementy, takie jak wygodne pufy czy kącik RTV, z których będzie można faktycznie korzystać na co dzień.

Udostępnij