studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

InspiracjeOgród

Łąka kwietna w ogrodzie – aranżacje. Jak zasadzić piękną łąkę na podwórku?

Łąka kwietna w ogrodzie – aranżacje. Jak zasadzić piękną łąkę na podwórku?

Łąki kwietne stają się nowym trendem w aranżacji ogrodów działkowych. To zarówno element wysoce ozdobny, jak i gest w stronę zyskujących popularność w ostatnich latach ruchów ekologicznych. Chcesz się zdecydować na łąkę kwiatową we własnym ogródku ale nie wiesz, gdzie zaczynać? Jak powinna wyglądać łąka kwietna w ogrodzie – aranżacje wraz ze wskazówkami prezentujemy poniżej. Ponadto podpowiadamy też:

  • Jakie pozytywy wynikają z założenia łąki kwiatowej z ogrodzie zamiast trawnika;
  • Jak powinien wyglądać etap przygotowawczy założenia łąki kwietnej;
  • Na jakie rośliny się zdecydować oraz jak je prawidłowo zaaranżować

Zobacz również: Atrakcyjny ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Łąka w ogrodzie – dlaczego warto założyć

Być może zastanawiasz się, dlaczego warto założyć łąkę kwiatową w ogrodzie. Czy idą za tym jakieś istotne korzyści dla Twojego ogrodu? Łąka kwietna to ciekawa alternatywa dla trawnika – ma ona też jednak wiele różnych zalet. Po pierwsze, pielęgnacja łąki kwiatowej jest dużo mniej wymagająca niż w przypadku trawnika. Możemy zapomnieć o ciągłym koszeniu, a przy tym regularna pielęgnacja łąki jest również dosyć prosta. Łąka kwietna nie wymaga przycinania częściej niż kilka razy w roku. Co więcej, nieraz powodzeniem można ją utrzymywać nie kosząc jej prawie w ogóle!

Inna istotna kwestia to fakt, że stworzenie łąki kwietnej wprowadza element różnorodności roślinnej na naszym podwórku. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne i sprzyjające bioróżnorodności w Twoim otoczeniu. Dla przykładu, wiele gatunków motyli, czy owady zapylające mogą się osiedlać na łące o zróżnicowanej mieszance typów kwiatów. Również fakt, że niemal nie trzeba jej kosić, jest w tej kwestii warty uwagi. W ten sposób z łąką kwiatową ograniczamy energię potrzebną do zasilania kosiarki, co pozytywnie wpływa na środowisko.

Łąka kwietna w ogrodzie - aranżacje. Maki na łące kwiatowej przed domem

Jak założyć łąkę kwiatową – przygotowanie

Glebę pod zasianie łąki kwiatowej należy odpowiednio przygotować. Zaczynamy od usunięcia roślin, jak i elementów kłączy czy korzeni, przekopania ziemi oraz jej wyrównania. Tak przygotowany teren warto pozostawić na kilka dni na wypadek pojawienia się chwastów, które w ten sposób będzie można od razu wyplewić. W praktyce jednak czasem można zakładać łąki kwietne od razu po zakończeniu wstępnego etapu prac.

Zakładając łąkę kwietną w ogrodzie nie musimy martwić się zbytnio o glebę – większość dedykowanych do ogrodów roślin łąkowych będzie się miało dobrze i na mniej żyznej ziemi. Mimo tego może się okazać, że konieczne będzie dodatkowe nawożenie, szczególnie w wypadku gdy gleba jest zbyt kwaśna lub jest w niej dużo piasku. 

Wysiew nasion na łąkę kwietną powinien się odbywać w miesiącach wiosennych. Istnieją jednakże mieszanki nasion do siania w nieco późniejszych okresach, jak na przykład na przełomie maja i czerwca, czy nawet późną jesienią. 

Łąka kwietna w ogrodzie - aranżacje. Różne kwiaty na łące kwiatowej

Łąka kwietna w ogrodzie – aranżacje. Rośliny na łąkę kwietną

Zanim zdecydujesz się wysiać nasiona roślin na łąkę kwiatową w ogrodzie warto zastanowić się jeszcze, które obszary ogrodu są ku temu najbardziej dedykowane. Jako że łąka kwietna dobrze zastępuje trawnik, nie musimy dokonywać radykalnych wyborów – nawet większość powierzchni ogrodu może być nią pokryta. Jeśli nie chcesz całkowicie pozbywać się trawnika, pomyśl o mniej uczęszczanych częściach ogrodu. To w nich możemy założyć łąkę z największym powodzeniem.

Po zapewnieniu wszystkich odpowiednich warunków, pora na kolejny etap prac nad zadaniem jakim jest łąka kwietna w ogrodzie – aranżacje z odpowiednimi roślinami. Wybierając nasiona kierujmy się przede wszystkim tym, w jakim miejscu chcemy je wysiewać. Zastanówmy się też nad tym, czy preferujemy typ wieloletni, czy raczej jednoroczny. Do wyboru mamy też liczne gotowe mieszanki kwiatów, które sprawdzą się idealnie w przypadku, gdy nie czujemy się jeszcze wystarczająco gotowi na podejmowanie samodzielnych wyborów. Decydując się na gotowe mieszanki nasion należy pamiętać, aby pochodziły one od sprawdzonych hodowców. Udaj się zatem po nasiona kwiatów do zaufanej kwiaciarni albo dobrego centrum ogrodniczego. W nich znajdziesz wszystkie rośliny najbardziej dedykowane dla łąki w ogrodzie. Jeśli jednak wolisz indywidualnie dobrać nasiona, możesz się zdecydować na niektóre z najpopularniejszych gatunków kwiatów. Wśród nich możemy wymienić m.in. jaskry, chabry, mak, złocień, maciejka czy koniczyna.

Ostatni istotny element aranżacji łąki kwietnej to rzecz jasna trawy, jak również byliny. W trawy, podobnie co kwiaty, można łatwo się zaopatrzyć poprzez odpowiednie mieszanki. Byliny zaś zapewnią naszej łące bujność przez cały czas. Wśród bylin do wyboru mamy na przykład łubin czy bodziszek.

Z odpowiednim planem oraz wiedząc, jak pielęgnować łąkę kwietną, możemy naszą działkę zmienić w niezwykłe miejsce. Atuty naturalnej łąki są liczne, dlatego warto się zdecydować na takie rozwiązanie dla naszego ogrodu.

Udostępnij