studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomOgród

Atrakcyjny ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Atrakcyjny ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Wielu z nas męczy pytanie – jak urządzić ogród przed domem tak, aby był on atrakcyjny dla naszych gości, ale i dobrze komponował się z resztą otoczenia? Urządzenie ogrodu przed domem może być nie lada wyzwaniem. W końcu mówimy o przestrzeni zazwyczaj mniejszej niż reszta ogrodu i do tego będącej swego rodzaju wizytówką dla naszej przestrzeni. To właśnie na tej części podwórka spoczywa niełatwe zadanie, jakim jest wywarcie dobrego wrażenia na odwiedzających nas osobach. Jak sobie poradzić z tym wyzwaniem? Przeczytaj nasze wskazówki, a dowiesz się wszystkiego, co najistotniejsze! 

Zobacz również: Jak urządzić mały ogród z tarasem? Tarasy – jak urządzić

Jak urządzić ogród – zacznij od pomysłu i planu

Nawet jeśli względny chaos i naturalna dzikość na Twoim podwórku są przemyślanym zabiegiem, nadal będziesz potrzebować planu. Bez tego, zamiast z sukcesem odpowiedzieć sobie na pytanie na to jak urządzić ogród przed wejściem do domu, trafisz na wiele problemów z tym, w jaki sposób sadzić rośliny. Otóż Twoim obowiązkiem jest zapewnienie im wystarczającej ilości miejsca oraz optymalnych warunków rozwoju.

Mądrze zaplanowany ogród przed domem powinien być skupiony wokół wybranego motywu lub stylu. Może marzysz o wejściu do domu niczym kwiatowy raj rodem z baśni? A może zwykły, ale zadbany trawnik i kilka grządek kolorowych kwiatów w zupełności wystarczy? Urządzając ogród przede wszystkim weź pod uwagę, jak dużo czasu i uwagi będziesz w stanie mu poświęcić. Lepsze minimalistyczne i schludne podwórko niż nieprzebyte zarośla, których utrzymaniu nie możesz sprostać. Szczególną uwagę zwracaj na trawnik. To on jest podstawą całej ogrodowej aranżacji i to na jego podstawie najłatwiej ocenić stopień zadbania całego ogrodu. Aby wzbogacić jego wygląd, rozejrzyj się za ciekawymi kompozycjami kwiatowymi do sadzenia na rabatach.

Jak urządzić ogród przed domem - kwiaty

Zdecyduj, jakie rośliny posadzić w ogrodzie przed domem

Różne rośliny pełnią różne role oraz mają swoje indywidualne potrzeby którym musisz sprostać, żeby mogły służyć Twojemu ogrodowi. Zastanów się nie tylko nad tym, jak urządzić ogród przed domem w sposób efektowny, ale również nad funkcjonalnością kwestiami funkcjonalności. Dla przykładu, tuje są częstym wyborem na żywopłot, ale czy masz pewność, że w Twoim wypadku nie przysłonią Twojego ogrodu zamiast go wzbogacić?

Inną niezwykle istotną kwestią przy urządzaniu ogrodu jest sezonowość sadzonych roślin. Spróbuj zaplanować swój ogród tak, aby nie zdarzały się momenty, w których nic nie kwitnie. Zapewne pragniesz, aby Twój ogród czarował gości przez praktycznie cały rok. Zapoznaj się dobrze z miesiącami kwitnienia poszczególnych roślin i dokonaj wyboru na tej podstawie. Może okazać się, że najlepszą opcją będą rośliny o długim okresie kwitnienia, jak i wieloletnie. To zdejmie z Ciebie dodatkowy ciężar przy dobieraniu konkretnych sadzonek i planowaniu.

Poza tym postaw na dużą ilość kwiatów oraz krzewy, które w większości powinny być mniej wymagające w opiece, a jeśli masz taką możliwość – małe drzewa. Niewielka jabłoń czy czereśnia przed wejściem do domu nada ogrodowi niezaprzeczalnego uroku.

Jak urządzić ogród przed domem - meble

Urządź ogród z pomocą mebli i dekoracji

Zieleń to nie wszystko. Jeśli masz już wybrane rośliny, pora rozejrzeć się za innymi akcesoriami które podpowiedzą jak urządzić ogród przed domem. Nie musi to być wcale wymagające – parę charakterystycznych elementów wystarczy, aby ukazać charakter Twojego ogrodu i zaczarować odwiedzających. Będzie to nawet bardziej praktyczne niż celowanie w przepych, zwłaszcza gdy nie masz do dyspozycji zbyt dużo miejsca.

Rozważ, jakie meble ogrodowe Ci się przydadzą. Być może warto będzie się zdecydować na stylowy stolik i krzesła do przyjmowania gości. Jeśli to nie jest dla Ciebie najlepszą opcją, spisać się może dekoracyjna ławka. Doda ona ogrodowi niemal baśniowego klimatu i zachęci do przebywania blisko z naturą.

Pomyśl również o odpowiedniej logistyce i oświetleniu. Lampy łatwo można rozmieścić wzdłuż ścieżek i w ten sposób urządzić ogród przed domem w sposób praktyczny, jak i urokliwy. Idąc o krok dalej możesz zakupić akcesoria takie jak mini-fontanny czy figurki dekoracyjne. Nie bój się eksperymentować – atrakcyjny ogród powinien być pełen życia i ciągle się zmieniać!

Udostępnij