studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomOgród

Jak urządzić mały ogród z tarasem? Tarasy – jak urządzić

Jak urządzić mały ogród z tarasem? Tarasy – jak urządzić

Taras to idealne miejsce spotkań dla całej rodziny w letnie dni. Jeśli zastanawiasz się nad budową tarasu w swoim ogródku być może masz wątpliwości, czy będziesz wiedzieć, jak takowy taras urządzić w sposób prawidłowy. Na szczęście to nic trudnego, a z naszymi wskazówkami Twój sukces będzie jeszcze pewniejszy. Tarasy – jak urządzić? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Zobacz również: Atrakcyjny ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Jak urządzić taras – zadbaj o odpowiednie umiejscowienie

Zanim będzie można się skupić na konkretnych sposobach na urządzenie tarasu, należy pamiętać o jego umiejscowieniu. Tutaj niestety nie ma pełnej swobody – obiekt budowlany jakim jest taras podlega regulacjom. W zależności od wielkości Twojej działki możliwe, że zmusi Cię to do podjęcia innej strategii przy umiejscowieniu tarasu. Po pierwsze musisz wiedzieć, czy wielkość ogrodu jest wystarczająca na dodatkową zabudowę. Inną istotną kwestią jest odległość – taras musi być daleko od ulicy, najlepiej również w miejscu zacisznym i osłoniętym od otoczenia, nawet dla samego komfortu użytkujących.

Weź pod uwagę również oświetlenie – mały ogród z tarasem najlepiej się sprawdzi od strony południa – w ten sposób złapiesz najwięcej promieni słonecznych w ciągu dnia. Taki wybór może mieć jednak swoje złe strony – jeśli nie zainwestujesz w dach do tarasu, miejsce będzie się bardzo nagrzewać. Przede wszystkim urządzając tarasy w pierwszej kolejności rozważamy plan swojej działki i dostosowujemy się do niego. W razie wątpliwości zawsze możesz zwrócić się do architekta krajobrazu.

Jak urządzić taras - mały ogród z tarasem

Dobierz odpowiednie meble do tarasu

Jak urządzić taras? Przy urządzaniu tarasu dobrze jest się zdecydować na jeden styl oraz dobrać meble z jednego tworzywa. Opcje są bardzo różnorodne, a przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak wytrzymałość danych tworzyw oraz sposoby przechowywania mebli. W końcu taras nie będzie używany przez cały rok, a również w lecie musisz pamiętać o sytuacjach takich jak niesprzyjające warunki pogodowe. Meble z drewna są bardzo efektowne, ale i bardziej wymagające niż np. z tworzywa sztucznego czy metalu. Nie zapomnij też o tym, aby zaplanować miejsce na przechowywanie mebli po sezonie. Urządzając mały ogród z tarasem może warto będzie się zdecydować na meble składane?

Poza tym miej na uwadze wystrój samego domu, jak i jego wnętrza. Dobrze urządzone tarasy współgrają ze swoim otoczeniem – nie tylko ogrodem, ale przede wszystkim samym mieszkaniem. Nawet jeśli taras jest dobrze nasłoneczniony, nie zapomnij o dodatkowym oświetleniu. Dzięki instalacji dodatkowych lamp będzie można spędzać wspólnie czas na tarasie również po zmroku.

Jak urządzić taras - umeblowanie

W małym ogrodzie z tarasem postaw na rośliny

Taras można łatwo wykorzystać jako swego rodzaju przedłużenie zarówno ogrodu, jak i wnętrza domu. To bardzo efektowne rozwiązanie – łącząc wystrój mieszkania ze swobodnym wykorzystaniem roślin otrzymasz ciekawy i klimatyczny efekt. Jak urządzić mały ogród z tarasem, aby swoim wystrojem zachęcał do przebywania na świeżym powietrzu? Wkomponuj swój taras w przestrzeń ogrodu wokół niego! Posadź rośliny blisko krawędzi tarasu, a sam taras udekoruj dodatkową zielenią. Roślinność może też łatwo posłużyć jako dodatkowa osłona od słońca czy deszczu. Atrakcyjne opcje na roślinność z którą urządza się tarasy jest bardzo długa. Mogą być to i pnącza, i winorośle, jak i bardziej egzotyczne i nietuzinkowe rośliny. Aranżację zwieńcz licznymi donicami wypełnionymi kwiatami lub sadząc rabaty w ogrodzie wokół, jeśli pozwala Ci na to miejsce. Z tak urządzonym tarasem otrzymasz pogodną przestrzeń pełną kolorów i zachęcającą do relaksu!

Udostępnij