studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomWnętrza

Jak urządzić korytarz ze schodami? Sposoby na korytarz w domu jednorodzinnym

Jak urządzić korytarz ze schodami? Sposoby na korytarz w domu jednorodzinnym

Korytarz ze schodami to jedno z trudniejszych pomieszczeń do aranżacji. Jeśli urządzamy korytarz w domu jednorodzinnym łatwo jest trafić na pułapki które uniemożliwiają nam pełne wykorzystanie potencjału tego pomieszczenia. Poniżej podpowiadamy, jak urządzić korytarz ze schodami tak, aby stał się wartościową wizytówką naszego mieszkania.

Skorzystaj z możliwości jakie dają Ci schody

Schody nie tylko nie muszą być przeszkodą, potrafią one wręcz pomóc zdecydować, jak urządzić korytarz w domu jednorodzinnym. Dużo zależy od tego, z jakim typem schodów masz do czynienia. Nie ważne jednak czy są one w pełni zabudowane czy nie, zawsze znajdzie się metoda na wykorzystanie ich w interesujący sposób. Wbrew pozorom nietrudno jest przestrzeń pod schodami przetransformować w miejsce do magazynowania. Nie dość, że jest to praktyczne, to znacznie oszczędza cenne miejsce w Twoim domu. Dzięki temu możesz przeznaczyć je na coś innego niż potężne szafy. To samo dotyczy sytuacji, gdy skos pod schodami staje się fragmentem znajdującego się pod nim pomieszczenia np. łazienki. Tego typu przestrzeń jest wręcz idealnie przystosowana do przechowywania wszelkiego rodzaju przedmiotów. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie najlepiej będzie zainwestować w odpowiednią zabudowę. Szafki można zaprojektować na miarę i w ten sposób otrzymać użyteczny i praktyczny schowek.

Jak urządzić schody w domu jednorodzinnym

Urządzając korytarz zwróć uwagę na oświetlenie

Korytarz w domu jednorodzinnym daje wiele możliwości na zabawę światłem. Samo z siebie pomieszczenie to bywa jednym z najbardziej zacienionych miejsc w domu. Jeśli również u Ciebie brakuje okien, szczególnie warto będzie rozważyć zastosowanie ciekawego oświetlenia. Bardzo efektownym rozwiązaniem jest wprowadzenie licznych źródeł światła. Poza żyrandolem zastanów się nad zamontowaniem lampek również w innych miejscach, na przykład blisko podłogi wzdłuż ścian albo w odstępach między schodami. Takie rozwiązanie z pewnością nada pomieszczeniu dodatkowego charakteru.

Ponadto nie zapominajmy o kolorach i ich wpływie na nasze subiektywne odczucie przestrzeni. Raczej unikaj ciemnych barw, aby korytarz nie stał się przytłaczający i ponury. Ściany pomaluj najlepiej na biało – doda to miejscu dodatkowej elegancji, albo ewentualnie posłuż się innym jasnym kolorem. Również same schody możesz potraktować w szczególny sposób, grając z różnymi materiałami lub odcieniami. Ostatecznie jednak zapewne zależeć Ci będzie na spójności z resztą aranżacji w Twoim domu. Miej to zawsze na uwadze, a unikniesz chaosu.

Jak urządzić schody - oświetlenie

Jak urządzić korytarz w domu jednorodzinnym? Z dekoracjami!

Każde pomieszczenie w domu można odmienić odpowiednimi akcesoriami. Również urządzając korytarz ze schodami nie zapomnij o dekoracjach. Możliwości jest bardzo wiele, zaczynając od dekoracji ściennych, na tych stojących i zdobiących półpiętra kończąc. Przede wszystkim skup się na ścianach – jeśli nie pomalować na jasny kolor, może pójść o krok dalej i zdecydować się na tapetę w intrygującym wzorze? Innym i przy tym dużo prostszym sposobem na urządzenie korytarza ze schodami jest wieszanie ozdób ściennych. Tu również opcji mamy od groma – czy to zdjęcia, czy obrazy a nawet plakaty o większych gabarytach. Wszystko to doda pomieszczeniu atmosfery i personalnego akcentu oraz z pewnością wzbudzi zainteresowanie gości. Spraw, aby to jak urządzisz korytarz na swój sposób streszczało charakter całego mieszkania.

A może i balustrada powinna otrzymać nieco uwagi? Zastanów się nad jej wyglądem nie tylko projektując schody, ale rozważ jej możliwości estetyczne również później. Szczególnie na specjalne okazje możesz ją wykorzystać w nieprzeciętny sposób, na przykład zawieszając na niej lampki w okresie przedświątecznym.

Udostępnij