studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomWnętrza

Małe mieszkania – jak urządzić? Wskazówki jak urządzić mały pokój lub salon

Małe mieszkania – jak urządzić? Wskazówki jak urządzić mały pokój lub salon

Urządzając małe mieszkania łatwo jest napotkać wiele problemów. Jak stylowo zaaranżować tę przestrzeń, tak aby jednocześnie w pełni wykorzystać dostępne miejsce? Mamy sprawdzone sposoby na to jak urządzić mały pokój oraz inne pomieszczenia – prezentujemy je poniżej.

Zobacz również: Jak urządzić kawalerkę? Sposoby na urządzenie kawalerki 30m2

Urządzanie małego salonu – połącz go z innym pomieszczeniem!

Istnieje wiele zalet oddzielnego pomieszczenia służącego jako pokój dzienny, jednak urządzając mały salon nie można zapominać o zastosowaniu praktycznych rozwiązań. Jednym z takowych może być łączenie kilku pokoi w jeden. Jest to bardzo popularnym zabiegiem, i to nie tylko przy odpowiadaniu sobie na pytanie jak urządzić małe mieszkania – to bardzo sprytne rozwiązanie dla każdego domu. Jak zatem się do tego zabrać?

Najczęstszym wyborem jest połączenie kuchni i salonu – stawiamy w ten sposób przede wszystkim na funkcjonalność. O swoim lokalu warto myśleć jak o przestrzeni podzielonej na różne strefy w zależności od pełnionych przez nie funkcji. Salon oraz kuchnia jako jedno mogą posłużyć jako strefa jadalna, kuchenna oraz wypoczynkowa w jednym. Po takiej aranżacji salon posłuży jako swego rodzaju przedłużenie kuchni – wypełni rolę jadalni jak i miejsca do rodzinnych spotkań, a w praktyce zapewne stanie się towarzyskim sercem całego domu. Jeśli pragniesz jednak zachować choć częściowy podział między kolejnymi pomieszczeniami dobrą metodą dla osiągnięcia nietuzinkowego efektu jest zastosowanie ściany działowej. Z jej pomocą uzyskasz odrębność, zachowując przy tym większą przestronność niż przy typowym podziale na całkowicie odrębne pokoje.

Jak urządzić mały pokój - salon połączony z kuchnią

Jak urządzić mały pokój i optycznie powiększyć przestrzeń 

Sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni jest wiele. Wszystkie łączy jednak możliwość dodania Twojemu domu iluzji większej przestrzeni bez faktycznego poszerzania go o nawet centymetr. Nie do przecenienia jest rola luster przy urządzaniu małych mieszkań. Nie bój się odważnych ruchów – lustra możesz umieścić nawet na całej powierzchni zabudowy, a sam efekt będzie nie do zignorowania. Twój pokój będzie sprawiał wrażenie nawet dwa razy większego.

Ale tylko na takich trikach się nie zatrzymujmy. Warto grać z kolorem i postawić przede wszystkim na odcienie jasne – biel, beż, jasną szarość. Żywsze kolory lepiej ograniczyć do kilku kontrastujących akcentów. Ostatni, równie istotny punkt do rozważenia przy odpowiadaniu sobie na pytanie jak urządzić mały pokój, to rola oświetlenia. Pamiętaj by w pełni wykorzystać światło naturalne, ale spróbuj też zastosować zabiegi ze światłem sztucznym. Drobne lampki, listwy LED, stylowe, niekonwencjonalne żyrandole – to wszystko odczaruje Twoje mieszkanie w miejsce pełne z ciekawostek i interesujących zakamarków zachęcających do eksplorowania.

Jak urządzić mały pokój - światło i kolory

Małe mieszkania – jak urządzić? Z antresolą da się zrobić!

Jeśli możesz sobie pozwolić na antresolę, najpewniej rozwiąże ona wiele problemów gdy zastanawiasz się jak urządzić mały salon czy pokój. Antresola służy przede wszystkim do wykorzystania dodatkowej przestrzeni wzwyż. Jeśli zatem masz wystarczająco dużo miejsca pod sufitem, warto rozważyć takie rozwiązanie. Sposobów na na antresolę można wymienić wiele. Standardowym zabiegiem jest umieszczenie na niej sypialni – dzięki temu nie musisz się martwić jak urządzić mały pokój sypialny na ograniczonej przestrzeni, którą trzeba by w innym wypadku dodatkowo dzielić z innymi pomieszczeniami. Wraz z antresolą przychodzi rzecz jasna dodatkowa korzyść w postaci przestrzeni pod nią. Jak ją zagospodarować? Pod schodami umieść regał na książki lub jakikolwiek inny typ zabudowy. A może nawet dasz radę wkomponować tam inne pomieszczenie – idealnym wyborem będzie do tego łazienka. Antresola to rozwiązanie nie tylko wysoce funkcjonalnie, ale i niezmiernie interesujące i przykuwające uwagę gości.

Udostępnij