studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

InspiracjeOgród

Trawy w ogrodzie – aranżacje. Jak dobrać trawy ozdobne do ogrodu?

Trawy w ogrodzie – aranżacje. Jak dobrać trawy ozdobne do ogrodu?

Sposobów na ozdobę ogrodu za pomocą różnorodnych roślin jest wiele. Jednym z typów roślin, które warto posadzić na praktycznie każdej działce, są trawy ozdobne. Pozwalają one na efektowną aranżację stosunkowo małym wysiłkiem. Jak dobrać trawy w ogrodzie – aranżacje przedstawiamy poniżej. Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wymagania mają trawy ozdobne i jak o nie dbać;
  • W jaki sposób zaaranżować trawy w ogrodzie – inspiracje wraz z przykładami;
  • Z jakich gatunków traw można wybierać do ozdobienia swojego ogrodu

Zobacz również: Łąka kwietna w ogrodzie – aranżacje. Jak zasadzić piękną łąkę na podwórku?

Pielęgnacja traw ogrodowych – kiedy sadzić i przycinać?

Niezwykłą zaletą większości traw ozdobnych są ich niewielkie wymagania. Nie potrzeba im bardzo żyznej gleby, są też łatwe w uprawie i wymagają przycinania tylko raz w roku. Wybierając miejsce do sadzenia pamiętajmy jednak, że większość traw woli umiarkowany dostęp do światła,  Możemy jednak wykorzystać trawy ozdobne na praktycznie całej działce, nawet na obszarach bardziej zacienionych. Wystarczy dobrać odpowiednie gatunki!

Ozdobne trawy zazwyczaj sadzimy, a w następnych latach również przycinamy wczesną wiosną. Niektórzy decydują się na przycinanie już jesienią i zimą. Należy jednak pamiętać, że nie jest to najlepsza opcja dla trawy, której pędy nie posiadają przez to dodatkowej ochrony przed mrozem. Aby zabezpieczyć kępy przed śniegiem możesz je związać przed nastaniem zimy – będzie to też dodatkową pomocą przy późniejszym przycinaniu.

Trawy w ogrodzie - aranżacje. Kępa trawy wysokiej

Jak komponować trawy w ogrodzie – aranżacje

Trawy wysokie mają szerokie zastosowanie w ogrodzie. Istnieje wiele sposobów na wkomponowanie ich w przestrzeń wokół domu. Do zadania można podejść minimalistycznie i użyć ich jedynie jako ciekawe akcenty w gotowej już aranżacji lub też zaprojektować przestrzeń specjalnie dla rabat z wysokimi trawami. Oto kilka pomysłów:

  • Uzupełnienie rabat kwiatowych – trawy sadzimy w kępach w towarzystwie innych kwiatów. Takie rozwiązanie dodaje różnorodności i cieszy oko. Trawy kwitnące będą dodatkowym atutem, współgrając z kwiatostanem innych krzewów czy mniejszych roślin.
  • Ozdoba wzdłuż ogrodzenia – trawy mogą służyć jako swego rodzaju drugorzędny żywopłot. Wzbogacają one przestrzeń wokół trawnika, co wygląda to bez wątpienia bardzo efektownie.
  • Morze traw – rośliny z jednego gatunku zasadzone równo na wydzielonej przestrzeni tworzą niezwykle bogaty widok. Można taką aranżacje dodatkowo wzbogacić ozdobnymi figurkami czy innymi zaroślami w najbliższym otoczeniu kępy.
  • Kompozycja z bylinami – to propozycja w której możemy się popisać wyobraźnią. Sposobów na aranżację z bylinami jest nieskończenie wiele – wypróbuj różne opcje i zobacz co najlepiej się sprawdza!

Jak dobrać trawy ozdobne w ogrodzie – aranżacje są bardzo różnorodne i trudno przedstawić je wszystkie. Kieruj się tym, co najlepiej wpasuje się w obecny wystrój Twojego podwórka!

Trawy w ogrodzie - aranżacje. Kępa wysokiej trawy ozdobnej

Najpopularniejsze trawy ozdobne do ogrodu

Możemy wybierać spośród wielu gatunków traw ozdobnych do ogrodu. Jakie są najpopularniejsze gatunki traw, które możemy posadzić w ogrodzie? Spośród nich można wymienić trawy takie jak m.in mozga trzcinowata, kostrzewa sina, imperata cylindryczna typu red baron czy kłosówka miękka.

Decydując się na konkretne trawy pamiętajmy o ich wymaganiach. Rośliny te są z reguły bezproblemowe, jednak nadal należy mieć na uwadze dedykowane dla nich warunki. Dlatego na przykład decydując się na zasadzenie trzęślicy pamiętajmy, żeby zapewnić jej wilgotną glebę o co najmniej średniej żyzności oraz wystarczający dostęp do słońca. 

Dobrze dobrane trawy ozdobne do ogrodu mogą go zdobić przez niemal cały rok. Niezależnie od stylu podwórka znajdziemy takie trawy w ogrodzie, których aranżacje będą niezwykle proste, a przy tym wielce efektowne.

Udostępnij