studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomInspiracje

Jak urządzić piwnicę w bloku? Remontowanie piwnicy

Jak urządzić piwnicę w bloku? Remontowanie piwnicy

Czy piwnicę w bloku da się dobrze urządzić? Otóż tak! Wcale nie musi ona być przestrzenią służącą tylko przechowywaniu staroci, o których natychmiast zapominamy. Przekonaj się, jak urządzić piwnicę, aby stała się ona przydatnym przedłużeniem Twojego mieszkania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:

  • Jak odremontować i przygotować piwnicę do dalszej aranżacji;
  • Na jakie sposoby można wykorzystać odnowioną piwnicę;
  • Co najlepiej umieścić w piwnicy, aby była ona funkcjonalna

Jak urządzić piwnicę? Zacznij od opróżnienia piwnicy

Piwnice – jak urządzić? Zanim będzie można przejść do jakichkolwiek prac nad urządzeniem piwnicy trzeba ją koniecznie opróżnić. Powinny być stąd zabrane wszelkie pozostałości po poprzednich mieszkańcach, jak i od dawna zalegające przedmioty, których dawno nie używamy. Decydując się, co w piwnicy powinno zostać, a co powinno się wyrzucić, postępuj konsekwentnie. Jeśli o istnieniu danej rzeczy już nawet nie pamiętasz natrafiając na nią, na pewno nie musi ona pozostawać z Tobą na dłużej. Opróżnianie piwnicy w bloku, w której znajdują się liczne wielkogabarytowe przedmioty nie jest prostym zadaniem, dlatego warto zdecydować się na opłacenie usługi opróżniania zajmującej się tego typu działaniami firmie.

Puste pomieszczenie nie jest jeszcze gotowe do dalszych prac nad nim. Aby mieć pewność, że piwnica nam posłuży i w niedługim czasie nie będziemy zmuszeni od nowa remontować całego pomieszczenia należy ją w pełni wysprzątać oraz odświeżyć. Robimy to m.in. kładąc nowy tynk, a w razie potrzeby przeczyszczając piwnicę odpowiednimi środkami i osuszając ją, aby nie zalegała w niej wilgoć.

Ostatnim etapem remontu powinna być wymiana drzwi. Wejście na kłódkę nie zapewnia bezpieczeństwa w bloku. Zainwestuj w nowe, solidne drzwi zamykane na klucz, a groźba włamania przestanie być tak duża.

Jak urządzić piwnicę - piwnica w bloku

Piwnice – jak urządzić? Rozważ rolę swojej piwnicy

Przechodząc do etapu faktycznej aranżacji piwnicy zastanów się nad tym, do czego możesz ją wykorzystać. Możliwości jest wbrew pozorom wiele. Oczywiście najprostszym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest magazyn. Nawet, jeśli zdecydujesz się część pomieszczenia przeznaczyć do czegoś innego, wciąż warto mieć dodatkowe miejsce na składowanie rzeczy, na które nie ma miejsca w Twoim mieszkaniu. Urządzając piwnicę o wielu funkcjach wydziel w niej strefy i konsekwentnie trzymaj się tego, co gdzie powinno trafić, aby piwnica znowu nie zmieniła się w chaotyczny schowek trudny w użytkowaniu.

Zatem do czego jeszcze można wykorzystać piwnicę w bloku? Pomieszczenie to dobrze spisze się jako spiżarnia, warsztat, czy miejsce na realizację różnych hobby. Jako, że piwnica jest naturalnie zaciemnionym pomieszczeniem, idealnie sprawdzi się np. jako miejsce do wywoływania fotografii analogowych.

Jak urządzić piwnicę - warsztat w piwnicy

Urządzanie piwnicy – dobór wyposażenia i oświetlenia

Jak urządzić piwnicę w bloku z pomocą mebli? Aby piwnica dobrze się sprawowała jako magazyn, należy zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania różnych przedmiotów. Oczywistym wyborem są regały, które można dodatkowo zakupić na wymiar, aby maksymalnie wykorzystać miejsce w niewielkiej piwnicy w bloku. Półki powinny sięgać jak najwyżej sufitu – dzięki temu uzyskasz więcej przestrzeni podłogowej nadal mając gdzie składować więcej przedmiotów. Możliwe że przydadzą się też wieszaki lub haki na ścianach do przechowywania ekwipunku takiego jak rowery.

Nie zapomnij też o odpowiednim oświetleniu. W piwnicy zawsze będzie dosyć ciemno, dlatego zamontuj lampę dającą wystarczająco dobre światło, które zapewni komfort użytkowania. Jeśli Twoja piwnica jest też warsztatem, potrzebne będą dodatkowe lampki skierowane na obszary pracy. A jeśli masz dostęp do nawet niewielkiego okna, pozwól światłu naturalnemu napływać z zewnątrz i nie zasłaniaj go.

Udostępnij