studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

InspiracjeOgród

Oświetlenie w ogrodzie. Jakie lampy do ogrodu wybrać?

Oświetlenie w ogrodzie. Jakie lampy do ogrodu wybrać?

Oświetlenie to kluczowy element aranżacji ogrodu. Odpowiednio dobrane lampy w ogrodzie są nie tylko użyteczne, ale przede wszystkim mogą nadać miejscu niepowtarzalny klimat. Jak zaplanować idealne oświetlenie w ogrodzie?  Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na pytania, takie jak:

  • W jakim celu warto zainstalować oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie;
  • Co należy wiedzieć przed montażem instalacji elektrycznej pod lampy ogrodowe;
  • Jakie rodzaje lamp mamy do wyboru oraz na jakie z nich możemy się zdecydować

Zobacz również: Atrakcyjny ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie ogrodu?

Po co decydować się na oświetlenie w ogrodzie? Otóż ma ono wiele zalet. Pierwszą z nich jest aspekt dekoracyjny – dobrze dobrane lampy w ogrodzie nadają mu bardzo atrakcyjny wygląd. Podkreślają one interesujące elementy ogrodu i dodają mu tajemniczości. Przede wszystkim jednak odpowiednie oświetlenie pełni funkcję bardzo praktyczną, pozwalając domownikom na swobodne poruszanie się po działce również po zmroku. Jest to istotne też ze względów bezpieczeństwa – nie chcemy przecież, abyśmy przypadkowo w coś weszli albo przewrócili się przez brak odpowiedniej widoczności w ogrodzie. Dlatego decydując się, jak oświetlać naszą przestrzeń ogrodową, warto przemyśleć gdzie konkretnie wykonać oświetlenie.

Zatem jakie miejsca w ogrodzie najlepiej podświetlić? Po pierwsze zadbaj o lampy tam, gdzie znajduje się podjazd dla Twojego samochodu. Również sama posesja bezpośrednio wokół domu powinna być zaopatrzona w źródła światła. Rozważ, które rejony ogrodu są przez Ciebie najczęściej odwiedzane późnym wieczorem i nocą. Na pewno warto będzie punkty świetlne rozmieścić wzdłuż ścieżki ogrodowej prowadzącej wśród roślin oraz bezpośrednio przed wejściem do mieszkania.

Oświetlenie w ogrodzie - lampy w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie – rozprowadzenie przewodów

Kiedy zdecydujemy, gdzie dobrać oświetlenie w naszym ogrodzie, można się zabrać za planowanie instalacji elektrycznej. Potrzebny będzie do tego dobry i przemyślany projekt. Z tego powodu, zanim przejdziesz do pracy, najlepiej skonsultuj swoją wizję z projektantem. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z wymienionymi wcześniej przez nas zastosowaniami lamp ogrodowych, rozkład takiej instalacji zazwyczaj dzielimy na strefy użytkowe. Zaliczamy tu m. in. oświetlenie kluczowych miejsc na posesji (wejścia do domu, podjazdu itd.) oraz ponadto oświetlenie ścieżek, ogrodzenia, krzewów, czy tarasu. Musimy mieć także na uwadze układ naszej architektury ogrodowej i dobrać oświetlenie odpowiednio do naszych indywidualnych potrzeb,

Niezwykle ważną kwestią, gdy planujemy rozprowadzenie instalacji, jest zapewnienie jej odpowiedniego bezpieczeństwa. Przewody muszą spełniać warunki odporności na niesprzyjające otoczenie np. dużą wilgotność powietrza czy kontakt z glebą. Ponadto planując oświetlenie zewnętrzne rozważ jaki rodzaj kabla wybrać. Sugeruj się obciążeniem, napięciem w przewodzie oraz wahaniami napięcia. Wszystkie istotne szczegóły zawsze warto dodatkowo skonsultować ze specjalistą. Dzięki temu unikniesz popełnienia krytycznych błędów które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić prawidłowe działanie lamp.

Oświetlenie w ogrodzie - lampy wzdłuż ścieżki

Dobór oświetlenia w ogrodzie – jakie lampy wybrać?

Do wyboru mamy wiele opcji na oświetlenie ogrodu. Rozważać możemy zarówno różne formy lamp, jak i to skąd pozyskiwany jest do nich prąd. W kwestii form, do wyboru mamy lampki stojące, jak i m.in. montowane wzdłuż powierzchni alejki. Ponadto pod uwagę weźmy też nasilenie oraz barwę światła tworzonego przez wybrane lampy. Rodzaj wybranych lamp powinien w ostateczności zależeć zarówno od ich zastosowania, jak i preferowanego sposobu ich zasilania.

Oświetlenie główne

Wybierając oświetlenie na elewację czy przed wjazdem nad garażem najlepiej zdecydować się na dający dużo światła reflektor.  Można też zdecydować się na czujnik ruchu, dzięki czemu żarówka zawsze zaświeci się sama, kiedy tego potrzebujemy. Alternatywnie samą elewację możemy podświetlać w sposób bardziej stonowany, np. poprzez oświetlenie punktowe na włącznik.

Lampy stojące

Lampy w formie stojących słupków ogrodowych są bardzo popularnym i stylowym wyborem. Bardzo dobrze prezentują się wzdłuż ścieżki, umieszczone w optymalnych odstępach po obu stronach trawnika. Najlepsze dają rozproszone światło podkreślające bujność roślinności wkoło lub akcentujące konkretne krzewy.

Oświetlenie nawierzchniowe

Ten typ lampy daje znacznie mniej światła niż lampy stojące, dlatego sprawdzi się lepiej w roli akcentu. Lampki montowane w nawierzchni na ogrodowej ścieżce dadzą miejscu niepowtarzalny klimat, a przy tym nadal będą użyteczną częścią ogrodu. Jasno wyznaczą one przestrzeń, po której można się swobodnie przemieszczać.

Lampy ogrodowe LED

Lampy LED to bardzo skuteczne i energooszczędne rozwiązanie dla ogrodu. To właśnie na ten typ oświetlenia najczęściej się decydujemy przy lampach zewnętrznych. Lampy LED dają mocne światło, a przy tym zużywają mało energii. To sprawia, że są idealnym wyborem dla ogrodu, w którym chcemy móc cieszyć się klimatycznym oświetleniem przez długie godziny.

Oświetlenie solarne

Lampy solarne to alternatywny wybór dla oświetlenia LED. Jest to dobry sposób na wykorzystanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła oraz zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Należy jednak pamiętać, że taki typ oświetlenia wymaga dużej powierzchni paneli słonecznych oraz sprawdza się przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim. Dlatego zanim zdecydujesz się na lampy zasilane energią słoneczną miej pewność, że takie rozwiązanie sprawdzi się w twoim przypadku.

Dobór odpowiednich lamp do ogrodu jest wysiłkiem wartym podjęcia dla efektów, jaki daje. Dzięki prawidłowemu oświetleniu Twoja przestrzeń ogrodowa bardzo dużo zyska w pod względami zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Pamiętaj tylko, aby dostosować oświetlenie do indywidualnych potrzeb swojego ogrodu, a na pewno uda Ci się stworzyć atmosferyczne i czarujące miejsce.

Udostępnij