studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomWnętrza

Mała kuchnia – da się urządzić! Jak urządzić małą kuchnię?

Mała kuchnia – da się urządzić! Jak urządzić małą kuchnię?

Urządzenie małej kuchni może być nie lada wyzwaniem. Jak sprawić, aby miejsce naszych codziennych posiłków było funkcjonalne, a przy tym również zachęcało do przebywania w nim swoim wystrojem? Są na to niezawodne sposoby. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, na to jak urządzić kuchnię. Z ich pomocą całkowicie odmienisz nawet najmniejsze i najbardziej problematyczne pomieszczenie.

Zobacz również: Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Sposoby na aneks kuchenny

Jak urządzić kuchnię – maksymalnie wykorzystaj przestrzeń

Najważniejszym zadaniem przy urządzaniu małej kuchni jest dobre zagospodarowanie przestrzeni. Każdy centymetr jest na wagę złota – weź to pod uwagę zamawiając bądź projektując zabudowę kuchenną. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że odstępy między meblami są wystarczające. Raczej nie chcesz, żeby szuflady czy szafki nie dały się w pełni otworzyć albo zahaczały o sąsiadujące elementy.

Równie ważną kwestią jest wykorzystanie przestrzeni pod sufitem – to klucz do optymalnego zagospodarowania przestrzeni. Buduj wysokie szafki, w których zmieścisz wszystkie potrzebne Ci przedmioty. Jeśli masz dużo kuchennego sprzętu, zorganizuj go w pojemnych szafkach. Szczególnie dotyczy to urządzeń czy zastawy, z których nie korzystasz na co dzień. Może okazać się, że nie ma potrzeby, aby znajdowały się w łatwiej dostępnych miejscach kuchni. W takim wypadku nie wahaj się przed schowaniem ich na najwyższych półkach. Inna istotna kwestia to wykorzystanie zabudowy – być może wcale nie musisz eksponować piekarnika czy mikrofalówki. Zamiast tego postaw na wyróżnienie atrakcyjnej zastawy czy innych dekoracyjnych elementów takich jak rośliny.

Jak urządzić kuchnię - odpowiednie umeblowanie

Przy urządzaniu kuchni zwróć uwagę na oświetlenie

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić małą kuchnię, należy pamiętać o odpowiednim naświetleniu. Odrobina światła sprawi, że twoja kuchnia od razu nabierze przyjemniejszego wyrazu. Szczególnie wtedy, gdy urządzasz małe pomieszczenie, warto wykorzystać światło do stworzenia optycznie większej przestrzeni. Jak to zrobić? Warto zdecydować się na jasne meble – będą mniej przytłaczające niż te w ciemnych wariantach kolorystycznych, nadadzą twojej kuchni bardzo potrzebnej lekkości.

A co z oświetleniem? Nawet z małymi oknami możesz dużo zrobić! Wystarczy tak zorganizować miejsce, aby maksymalnie wykorzystać dostęp do naturalnego światła słonecznego tam, gdzie jest potrzebne. Rozważ umieszczenie blatu czy stołu blisko okna – w ten sposób praca w kuchni będzie nie tylko przyjemniejsza, ale i mniej frustrująca. Zwróć uwagę na to, w których innych miejscach potrzebujesz dobrego oświetlenia – największy priorytet nadaj funkcjonalności. Nie zapominaj jednak o tym, że światłem możesz zaprojektować przestrzeń tak samo jak meblami. Zastanów się, którym zakamarkom swojej kuchni chcesz nadać dodatkową wagę i zaakcentuj je dodatkowymi lampkami czy stylową wiszącą żarówką.

Jak urządzić kuchnię - odpowiednie oswietlenie

Nadaj kuchni swój własny styl

W kuchni spędzamy poranki przed wyjściem do pracy czy szkoły, po czym wracamy do nich zmęczeni po całym dniu obowiązków w nadziei na zasłużoną chwilę przerwy przy ulubionym posiłku. Właśnie dlatego urządzając kuchnię warto zadbać o to, aby wystrój tego pomieszczenia dobrze wpływał na nasze samopoczucie. Zastanów się nad tym, jak powinno wyglądać miejsce, w którym spędzasz nieraz najbardziej nerwowe czy stresujące momenty dnia. Osobisty akcent przy urządzaniu kuchni jest w stanie całkowicie ją odczarować. Może warto zdecydować się na jakiś mocny, kontrastujący kolorystycznie element wystroju, którym nadasz miejscu dodatkowego charakteru. A może wręcz przeciwnie – wolisz, aby twoja kuchnia była jak oaza spokoju w trakcie nerwowych chwil. W takim wypadku pamiętaj o stonowanych kolorach i miłych dekoracjach, które przypomną Ci, że jesteś w domu. Ostateczny wybór należy rzecz jasna do Ciebie.

Udostępnij