studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomWnętrza

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Sposoby na aneks kuchenny

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Sposoby na aneks kuchenny

Salon z aneksem kuchennym to bardzo popularne rozwiązanie w małych mieszkaniach. Połączenie salonu z kuchnią dodaje naszemu mieszkaniu więcej przestrzeni, a przy tym jest praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym w prawidłowy sposób? Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jak wprowadzić podział między aneksem kuchennym a salonem oraz czy koniecznie musimy się decydować na taki podział;
  • O czym pamiętać urządzając sam aneks kuchenny;
  • W jaki sposób dopełnić aranżację i otrzymać estetyczną oraz stylową przestrzeń

Zobacz również: Mała kuchnia – da się urządzić! Jak urządzić małą kuchnię?

Jak podzielić aneks i salon? Wykorzystaj wyspę

Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym? Nawet połączoną przestrzeń dwóch pokoi warto w jakiś sposób oddzielić. Na pomoc przyjdzie wyspa –  ma ona wiele zastosowań i bardzo dobrze wkomponowuje się w zróżnicowaną przestrzeń. Wyspa powinna oddzielać część kuchenną od części dziennej. Jest przy tym przydatnym elementem w obu tych strefach – może służyć jako przedłużenie blatu roboczego, ale i też dodatkowe miejsce do posiłku i relaksu, jeśli postawimy przy nim krzesła. Wysoki blat z podwyższonymi krzesłami to bardzo stylowa wersja wyspy. Wprowadza ona lekkość oraz elegancję w pomieszczeniu i zaprasza do spędzania przy nim czasu przy porannej kawie.

A co jeśli nie chcemy dzielić pomieszczenia? To też dobre podejście, które może się bardziej sprawdzić w wyjątkowo małym mieszkaniu, w którym dodatkowy blat na środku podłogi może zbytnio przytłoczyć przestrzeń. W takim wypadku wprowadźmy podział symboliczny poprzez odpowiednie zastosowanie dekoracji oraz użycie dwóch różnych typów podłogi. Można też całkowicie zrezygnować z dzielenia pomieszczeń. Aneks kuchenny może z powodzeniem funkcjonować jako naturalna część i przedłużenie salonu – wtedy stół ustawmy jak najbliżej kuchni, abyśmy nie musieli wędrować z posiłkiem przez cały salon.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym - wyspa w kuchni

Jak urządzić aneks kuchenny – wskazówki

W kwestii tego, jak urządzić aneks kuchenny, również warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Dobrze, aby aneks był przede wszystkim funkcjonalny. Postarajmy się zatem o jego prawidłowe oświetlenie – umieśćmy lampy punktowe w istotnych obszarach nad blatem. Pomieszczenie powinna być też łatwa do przewietrzenia po codziennym gotowaniu, aby w salonie przyjemnie spędzało się wspólny czas z rodziną. Postaraj się o odpowiedni dostęp do światła słonecznego oraz świeżego powietrza poprzez odpowiednio rozplanowane okna. W aneksie kuchennym musi koniecznie znaleźć się nawiew nad kuchenką, najlepiej z dodatkowo wmontowanym oświetleniem. 

Planując zabudowę aneksu raczej zrezygnuj z budowy szafek na przestrzeni całej ściany, chyba że Twoje meble są bardzo jasne i dobrze wkomponowują się w przestrzeń. Salon z aneksem łatwo może stać się przytłoczony poprzez zbyt masywną zabudowę wzdłuż ścian. Najlepszym rozwiązaniem gdy zastanawiamy się, jak urządzić aneks kuchenny, jest wykorzystanie oddzielnej spiżarni.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym - dobór kolorów

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym i dopełnić aranżację

W łączonym pomieszczeniu takim jak salon z aneksem kuchennym istotna jest spójność stylistyczna. W szczególności dotyczy to małych mieszkań, w których łatwo doprowadzić do wrażenia chaosu przez nieumiejętnie dobrane dekoracje. Zatroszcz się o odpowiedni dobór kolorów w kuchni i w salonie. Nie powinny ze sobą zbytnio kolidować, a raczej dopełniać się w jedną całość. Odpowiedni efekt uzyskamy decydując się na jeden styl. Jeśli aneks kuchenny utrzymujemy w jasnej kolorystyce, w salonie raczej też zdecydujmy się na meble bliskie tym odcieniom, z kilkoma ewentualnymi wyjątkami służącymi jako kontrastujące akcenty.

Dobierając dekoracje do salonu miej na uwadze aby nie zabierały dodatkowej przestrzeni. Być może lepiej będzie zrezygnować z dodatkowym dekoracji stojących, a zamiast tego postawić na dobre zagospodarowanie ścian. Lekkie półki, wiszące doniczki i plakaty, a może i lustro dodatkowo powiększają przestrzeń – wszystkie sprawdzą się bardzo dobrze w aranżacji stylowego salonu z aneksem kuchennym.

Udostępnij