studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomWnętrza

Modne salony, czyli jak urządzić nowoczesny salon

Modne salony, czyli jak urządzić nowoczesny salon

Pokój dzienny powinien stanowić niejako wizytówkę naszego domu. To tutaj przyjmujemy gości i spędzamy większość czasu wolnego. Oznacza to, że do urządzenia salonu warto włożyć nieco dodatkowego wysiłku, aby otrzymać pomieszczenie, które będzie zarazem funkcjonalne i efektowne. Jak urządzić salon jak z marzeń? Jakie są obecnie najpopularniejsze nurty urządzania wnętrz?

Jak urządzić nowoczesny salon?

Choć trendy w urządzaniu wnętrz, podobnie jak w modzie, przychodzą i odchodzą, obecnie można dostrzec pewną wysuwającą się naprzód tendencję – niezależnie od tego, jakie dekoracje wybierzemy, domy powinny być przytulne, przestronne oraz nieobciążające zarówno naszego budżetu, jak i środowiska naturalnego. Meble odnawiane własnoręcznie, z drugiej ręki, czy z zachowujących prawidłowy stosunek jakości do ceny dużych sklepów meblarskich typu Ikea, naturalne materiały, czy też kolory i ozdoby pochodzące wprost ze świata przyrody to coraz liczniej pojawiające się elementy w wystroju nowoczesnego salonu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kwarcową misę, czy na wiklinowe kosze, takie dodatki z pewnością dodają wnętrzom uroku. W nowoczesnym salonie nie może również zabraknąć rzutnika – świetnej alternatywy dla zajmującego pół ściany ekranu.

Modne salony – jak szukać inspiracji?

Wyjątkową popularnością w dziedzinie projektowania wnętrz cieszą się styl industrialny i skandynawski. Styl industrialny odwołuje się do mieszkań artystów, którzy w latach 60. na poły legalnie zajmowali mieszkania w opuszczonych dzielnicach pofabrycznych w wielkich miastach USA. Betonowe ściany, dużo metalu i szkła, ostre krawędzie i wielkie okna – to tylko niektóre z charakterystycznych cech mieszkań w stylu industrialnym. Choć styl skandynawski ma pewne cechy wspólne z industrialnym, takie jak przestronność, minimalizm i jasne pomieszczenia, to jednak dzięki wykorzystaniu głównie takich materiałów, jak drewno i naturalne tekstylia oraz form odwołujących się do świata przyrody sprawia zupełnie inne, znacznie mniej surowe wrażenie. Przytulność wnętrz w stylu skandynawskim tworzą również dodatki i umiejętnie rozmieszczone źródła światła, takie jak latarenki czy świeczniki. Urządzając salon, a także inne pomieszczenia, możemy kierować się dokładnie wytycznymi dotyczącymi konkretnego stylu, ale możemy też po prostu wybrać z nich te elementy i rozwiązania, które najbardziej nam odpowiadają.

Szukając inspiracji, jak urządzić nowoczesny salon, warto przejrzeć różnego rodzaju blogi i konta w mediach społecznościowych pod kątem aranżacji w wybranym przez siebie stylu. Możemy też znaleźć jakiś szczególny element, wokół którego spróbujemy zbudować cały wystrój salonu, na przykład obraz, wyjątkową dekorację czy wzorzystą sofę. Jeśli chcemy, wymyślmy temat dla naszego salonu, choćby zupełnie abstrakcyjny, i puśćmy wodze fantazji, urządzając pokój dzienny jak z baśni albo nawiązujący do naszego ulubionego filmu. Dzięki takim akcentom nadamy pomieszczeniu indywidualny charakter, którego będą mogli doświadczyć zarówno domownicy, jak i goście.

Udostępnij