studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomWnętrza

Jak urządzić garderobę pod skosem? Wskazówki do aranżacji małej garderoby

Jak urządzić garderobę pod skosem? Wskazówki do aranżacji małej garderoby

Oddzielne pomieszczenie pełniące rolę garderoby jest niezwykle przydatnym rozwiązaniem w każdym domu jednorodzinnym. Tego typu pokój często decydujemy się ulokować na piętrze, pod skosem. Choć skosy mogą być problematyczne, to pomieszczenie takie jak garderoba może być idealnym sposobem na ich wykorzystanie. Jak urządzić garderobę pod skosem? Przeczytaj nasze porady.

Zobacz również: Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Aranżacja sypialni pod skosem

Jak urządzić garderobę – odpowiedni wybór szafek

W garderobach zamawiamy meble raczej pod wymiar. Zwłaszcza, gdy mówimy o pomieszczeniach pod skosem, jest to najbardziej odpowiednia metoda urządzania garderoby. Chcemy w końcu maksymalnie wykorzystać dostępne nam miejsce, a nic tak dobrze nie spełni tego zadania jak meble zaprojektowane specjalnie dla naszej przestrzeni. Martwi Cię jak urządzić garderobę ze ściankami kolankowymi? To wcale nie musi być trudne! Również niskie ściany można łatwo zaaranżować z pomocą odpowiednio wymierzonego projektu. W takim miejscu najlepiej zdecydować się na niskie, lecz głębokie półki. Na nich umieścimy mniejsze przedmioty lub te, które można składować po złożeniu. 

W projekcie szafek pamiętaj też o sposobie ich zamykania. Meble otwierane na oścież nie są dobrym wyborem dla garderoby – zdecyduj się na przesuwane drzwi. Jednak nie musisz koniecznie wybierać tradycyjnie zamykanych szafek. Czasem w pokoju takim jak garderoba nie ma potrzeby na dodatkowe komplikowanie zabudowy poprzez instalację frontów zabudowanych. W ten sposób dodatkowo zaoszczędzisz na projekcie.

Jak urządzić garderobę - elementy garderoby

Praktyczne rozwiązania w garderobie – meble modułowe i otwarte

Mała garderoba – jak urządzić ją wykorzystując w pełni dostępne miejsce? Alternatywą dla zwykłych mebli a przy tym bardzo praktycznym rozwiązaniem są meble modułowe. Rozumiemy przez to specjalne półki zamontowane na prowadnicach i kółkach. Pozwalają na znaczną oszczędność miejsca, a przy tym są wygodne w użytkowaniu. 

Idąc o krok dalej można się zdecydować na proste półki zawieszane na ścianie, na których kładziemy ubrania i inne przedmioty bezpośrednio. Są one dostępne na wyciągnięcie ręki, a ponadto szybkim rzutem oka od razu wiemy co gdzie się znajduje. Innym wartym rozważenia elementem są zamykane kufry na przedmioty rzadziej używane, takie jak odzież na zimę. Takowe możemy w ten sposób przechowywać przez większość roku. Same pojemniki na nie najlepiej ukryć np. głębiej i bliżej ściany, pod najniższymi półkami, aby nie były zbytnią przeszkodą i nie zagracały dodatkowo miejsca.

Jak urządzić garderobę - odpowiedni dobór półek

Mała garderoba – jak urządzić? Ważne elementy garderoby

Przy urządzaniu garderoby pod skosem nie można zapominać o kilku niezbędnych elementach. W takim pomieszczeniu konieczne jest zainstalowanie odpowiedniej wentylacji. Najprawdopodobniej nie będziesz mieć dostępu do okien w swojej garderobie, dlatego tak ważne jest zapewnienie innego sposobu na wietrzenie. Równie ważne jest, aby pamiętać o prawidłowym odsłonięciu zainstalowanej karty – nie pozwól, aby składowane tu przedmioty zasłaniały przepływ powietrza. Prawidłowa instalacja wentylacji łączy się z koniecznością brania pod uwagę różnych kwestii, takich jak odpowiednie połączenie z systemem wentylacyjnym w innych pomieszczeniach, dlatego przedyskutuj to dobrze ze swoim projektantem.

Kolejną kwestią o której nie możemy zapomnieć urządzając garderobę jest oświetlenie. Na szczęście łatwo można rozwiązać ten dylemat – przede wszystkim pamiętaj, że w odizolowanym pomieszczeniu potrzebujesz wystarczającego oświetlenia, aby było ono funkcjonalne. Zdecyduj się raczej na kinkiet niż żyrandol, który mógłby tylko dodatkowo zawadzać swoim rozmiarem. 

Udostępnij