studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

InspiracjeOgród

Kwiaty w ogrodzie – jakie wybrać? Najpiękniejsze kwiaty do ogrodu łatwe w uprawie

Kwiaty w ogrodzie – jakie wybrać? Najpiękniejsze kwiaty do ogrodu łatwe w uprawie

Nic tak nie upiększa działki jak rabaty wypełnione różnego rodzaju kwiatami. Jednak wielu z nas nie ma wystarczająco dużo czasu ani dobrych warunków na utrzymanie niektórych roślin w dobrej kondycji przez cały rok. Czy można tak dobrać kwiaty w ogrodzie, aby zdobiły one naszą działkę, a przy tym nie potrzebowały zaawansowanej opieki? Jak najbardziej! Podpowiadamy, na jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu najlepiej się zdecydować oraz co brać pod uwagę dokonując wyboru. W artykule przeczytasz:

  • Z jakich kroków składa się proces przygotowania ogrodu zanim możemy w nim posadzić kwiaty;
  • Na co lepiej się zdecydować – kwiaty w ogrodzie wieloletnie czy jednoroczne;
  • Jakie są nasze propozycje łatwych w uprawie roślin wieloletnich

Zobacz również: Łąka kwietna w ogrodzie – aranżacje. Jak zasadzić piękną łąkę na podwórku?

Sadzimy kwiaty w ogrodzie – co robić krok po kroku

Po pierwsze zastanów się nad dobrym stanowiskiem dla swoich kwiatów, szczególnie jeśli decydujesz się na byliny. Większość kwiatów potrzebuje sporo słońca, dlatego zdecyduj się raczej na miejsca skierowane na południe lub zachód. Nie sadź też rabat bezpośrednio pod drzewami czy wysokimi krzewami.

Drugim krokiem w przygotowaniu działki na sadzenie kwiatów jest przyrządzenie ziemi. Niektóre gatunki nie potrzebują szczególnie żyznej gleby, jednak i tak należy ją wzbogacić przed umieszczeniem na niej kwiatów. Ziemia powinna zawierać składniki pokarmowe oraz być przepuszczalna i posiadać odpowiednie PH. Dobrze przygotowana gleba pozwoli Twoim roślinom naprawdę rozkwitnąć oraz będą dzięki niej rosły prawidłowo. 

Ostatni istotny element to dopilnowanie dat sadzenia. Miej też na uwadze kiedy poszczególne rośliny zakwitają. Dostosuj układ rabaty w taki sposób, aby różnie kwitnące gatunki pokrywały jej największy obszar. W ten sposób o każdej porze roku będzie się można cieszyć gęsto zarośniętymi i kolorowymi rabatami kwiatowymi.

Kwiaty w ogrodzie - bratki

Jak wybrać kwiaty do ogrodu – rośliny jednoroczne czy wieloletnie?

Rośliny jednoroczne są nieraz bardzo efektowną ozdobą, których wiele odmian można uprawiać w swoim ogrodzie. Najpopularniejsze z nich to na przykład kwiaty maciejki, pelargonie, czy bardzo charakterystyczne słoneczniki ozdobne. Innymi popularnymi kwiatami jednorocznymi są też nasturcje – pomarańczowe kwiaty, które kwitnąć mogą też na żółto lub czerwono i dzięki temu tworzyć zróżnicowany kolorystycznie kwiatowy dywan.

Jeśli nie chcesz się przejmować wysiewaniem nowych kwiatów co roku, zdecyduj się na rośliny wieloletnie. W ich przypadku, zamiast sadzić nowe nasiona z każdym sezonem, będziesz mieć obowiązek jedynie regularnie pozbywać się przekwitłych kwiatów. Roślin wieloletnich jest do wyboru bardzo wiele, w tym gatunki bardziej lub mniej wymagające. Szeroki wybór nieraz nie ułatwia decyzji, dlatego poniżej prezentujemy kilka popularnych pozycji najłatwiejszych w uprawie roślin wieloletnich.

Kwiaty w ogrodzie - jeżówki

Łatwe w uprawie kwiaty wieloletnie do ogrodu – przegląd

Astry – to wytrzymałe kwiaty w kolorach od fioletowego, poprzez różowy, po nawet biały. Te piękne kwiaty o drobnych płatkach kwitną obficie aż do późnej jesieni. Są dobrym wyborem do każdego ogrodu.

Bratki – to popularne kwiaty dwuletnie o niezwykle charakterystycznym wyglądzie i długim okresie kwitnienia. Dostępne w wielu różnorodnych wariantach kolorystycznych, takich jak purpurowy czy żółty, idealnie komponują się z innymi niskimi kwiatami. Nie mają dużych wymagań, dzięki czemu mogą rosnąć również w półcieniu.

Piwonie – te pachnące kwiaty są odporne na mrozy, a przy tym nie wymagają podlewania. Raz posadzone mogą zdobić ogród przez wiele lat. Charakteryzują się dużym kwiatostanem o okrągłym kształcie. 

Floksy – są atrakcyjnymi bylinami w stylu wiejskim. Rośliny te są nieco bardziej wymagające ale przy tym bardzo uniwersalne – idealnie nadają się na kwiaty cięte. Lubią stanowiska słoneczne oraz odpowiednio nawożone gleby, które pozwolą im zakwitnąć w z przepychem.

Jeżówki – należą do najłatwiejszych w uprawie wieloletnich roślin, występujących w kolorach takich jak pomarańczowy, żółty czy różowy. Są mrozoodporne, jednak powinno się zapewnić nasłonecznione stanowisko na przepuszczalnej glebie. Intensywnie się rozrastają, tworząc piękne kępy.

Różne fragmenty ogrodu warto ozdobić różnymi odmianami kwiatów, dzięki czemu każdy kącik będzie inny niż pozostałe. Bez względu na to, na jakie kwiaty w ogrodzie się zdecydujesz, ich odpowiednia pielęgnacja oraz kreatywna aranżacja na pewno odczaruje Twoją działkę.

Udostępnij