studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomWnętrza

Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Aranżacja sypialni pod skosem

Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Aranżacja sypialni pod skosem

Sypialnie – jak urządzić? Pomieszczenia pod skosem bywają sporym wyzwaniem projektowym. W szczególności dotyczy to sypialni, która będąc jednym z najbardziej kluczowych pomieszczeń w domu powinna być jak najbardziej funkcjonalna. Zatem jak urządzić sypialnię na poddaszu? Czytaj dalej i przekonaj się, że to nie trudne. 

Zobacz również: Jak urządzić garderobę pod skosem? Wskazówki do aranżacji małej garderoby

Odpowiednio rozmieść łóżko i inne meble

Urządzając sypialnię na poddaszu przede wszystkim weź pod uwagę to, gdzie umiejscowić najważniejszy jej element – łóżko. Skosy w sypialni bywają tu niestety pewną przeszkodą. Zwłaszcza, gdy są one dość niskie, nie zaleca się umiejscowienia łóżka bezpośrednio pod nimi. Tę przestrzeń lepiej wykorzystać na niskie komody lub zabudowę z szafkami. Łóżko postaw zaś przy wyższej ścianie. Weź też pod uwagę, w którym miejscu względem okien oraz drzwi powinno się znajdować. Jest to raczej kwestia indywidualnych preferencji, jednak nieraz odradza się umieszczania łóżka zbyt blisko okien lub zaraz przy wyjściu z pokoju.

Co zaś z innymi meblami? Urządzając sypialnię na poddaszu najlepiej jest oszczędzać miejsce i zdecydować się na podejście minimalistyczne. Aby pokój był przyjemny w użytkowaniu nie może być zatłoczony niepotrzebnymi meblami. Dlatego też skup się na tym, co faktycznie potrzebne! W sypialni będziesz potrzebować miejsca do przechowywania, jednak może większość przedmiotów dałoby się przenieść do oddzielnego pomieszczenia jakim jest garderoba? Generalnie dobrze będzie ograniczyć liczbę mebli w sypialni do minimum. Na co dzień w zupełności wystarczy Ci prosta szafka nocna z jedną czy dwoma szufladami na przydatne drobiazgi. Wprowadzanie większej ilości zabudowy mogłoby wywołać przytłaczający efekt w Twojej sypialni.

Jak urządzić sypialnię - sypialnia na poddaszu

Sypialnie – jak urządzić? Pamiętaj o roli światła

W sypialni bardzo dużą rolę odgrywa światło. Urządzanie swojej sypialni zarówno od północy jak i południa ma swoje zalety i wady. Dobrze zatem zastanowić się nad tymi kwestiami jeszcze na etapie projektu mieszkania. Co jest dla Ciebie najistotniejsze? Wolisz naturalne światło słoneczne o poranku zachęcające do wstawania, ale przyćmioną przestrzeń sypialną przez resztę dnia? A może właśnie lepiej żeby po południu pokój nabierał życia dzięki zachodzącemu słońcu? Nie ważne, co wybierzesz, nie możesz zapomnieć o zasłonach lub roletach. Zwłaszcza w pokoju od strony południa, który w trakcie lata będzie bardzo podatny na nagrzewanie się. 

Zaś jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne – spróbuj podejść do niego kreatywnie. Potrzebny Ci będzie nie tylko żyrandol, ale i mniejsze lampki, na przykład do czytania czy tworzenia przytulnej atmosfery po zmroku. Bardzo ciekawy efekt tworzą ukrywane w zakamarkach listwy LED – może warto je rozważyć?

Jak urządzić sypialnię - dobór oświetlenia

Jak urządzić sypialnię na poddaszu – dekoracje

Urządzając sypialnię nie skupiaj się tylko na funkcjonalności, ponieważ niemal równie istotna jest strona estetyczna sypialni. Nawet z minimalną ilością dekoracji możesz zdziałać cuda. Ciekawe figurki na półkach, stojące czy wiszące doniczki z kwiatami, ramki na ścianach – możliwości są nieograniczone. Samo łóżko może być największą dekoracją sypialni na poddaszu. Wystarczy zaaranżować na nim poduszki w intrygujących kolorach czy wzorach, a do tego przykryć je estetyczną narzutą, a nawet kilkoma warstwami koców. Tak zagospodarowane łóżko wygląda niezwykle efektownie, a przy tym dodaje pomieszczeniu przytulności. 

Również żyrandol może być sposobem na nietuzinkową dekorację. Wybierz wzorzysty karnisz, który po włączeniu żarówki będzie tworzył ciekawą grę świateł i cieni w całym pomieszczeniu – nieziemski efekt gwarantowany!

Udostępnij