studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

InspiracjeWnętrza

Jak zaprojektować wnętrze domu – porady i inspiracje

Jak zaprojektować wnętrze domu – porady i inspiracje

Urządzając dom, wcale nie musimy zatrudniać profesjonalnego projektanta wnętrz, aby otrzymać piękny i spójny efekt. Jeżeli zapoznamy się z kilkoma prostymi zasadami, zorientujemy się w różnych stylach urządzania wnętrz oraz dowiemy się, jak efektywnie wykorzystać dodatki i elementy ozdobne, bez problemu będziemy mogli sami zaprojektować wnętrze naszego domu czy mieszkania.

Jak zaprojektować wnętrze domu?

Zabierając się za wykonanie projektu wnętrza domu lub mieszkania, najpierw należy spokojnie zastanowić się, jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć. Czy całość ma być spójna i stonowana? Czy w całym domu chcemy wprowadzić jeden centralny motyw? A może każde pomieszczenie ma się wyróżniać czymś konkretnym, na przykład gamą kolorystyczną? Dobierając meble i dodatki, uważajmy, żeby harmonizowały ze sobą dzięki podobnej stylistyce, materiałowi, z jakiego są wykonane czy też kolorom. Warto jednak zacząć od elementów najbardziej podstawowych, stanowiących jeszcze wykończenie wnętrza. Wybór kolorów ścian, okien, rodzaju podłóg i parapetów, listew przypodłogowych, umywalek i baterii w łazience i kuchni i innych podobnych elementów wnętrza ma duże wpływ na ostateczny efekt i od początku powinien być przemyślany.

Modne nurty w urządzaniu wnętrz

Źródłem inspiracji podczas projektowania wnętrza mogą być modne obecnie nurty w urządzaniu wnętrz, takie jak styl skandynawski, eklektyczny, styl industrialny czy cottagecore. Styl skandynawski to nic innego, niż znane z katalogów Ikei przestronne, minimalistyczne, a zarazem przytulne wnętrza. Jego cechami szczególnymi są: wykorzystywanie naturalnych materiałów i stonowanych kolorów przyrody, tworzenie atmosfery poprzez umiejętnie dobrane źródła światła oraz prostota. Wnętrza industrialne również są minimalistyczne i jasne, jednak zamiast drewna i miękkich tekstyliów znajdziemy w nich metal, ostre krawędzie i polerowany beton, a także – prawdopodobnie – jedno czy dwa awangardowe dzieła sztuki. Styl cottagecore zyskał sobie dużą popularność dzięki mediom społecznościowym i stawia na malowniczy wystrój wnętrz, odnoszący się do romantycznych wyobrażeń mieszkańców miast na temat życia na wsi – staromodne meble, białe firanki, motywy folklorystyczne i przedmioty z plecionej wikliny. Natomiast styl eklektyczny wymaga dobrego wyczucia i wyobraźni, ponieważ polega na umiejętnym połączeniu elementów pochodzących z różnych stylów i epok w jedną, interesującą całość.

Projekt wnętrza domu – jak go wykonać?

Jeżeli czujemy się na siłach, projekt możemy wykonać własnoręcznie w formie rysunku, wymaga to jednak pewnych umiejętności plastycznych oraz precyzji w przedstawianiu rozmiarów i perspektywy – jest to szczególnie istotne, ponieważ chcemy, żeby rysunek możliwie wiernie odzwierciedlał wygląd wnętrza. Na szczęście dla tych z nas, którzy nie zostali pobłogosławieni talentem plastycznym, istnieje kilka programów komputerowych, które możemy wykorzystać do samodzielnego wykonania projektu wnętrza domu, bez obaw o niewłaściwe proporcje czy słabą wyobraźnię przestrzenną.

OGRODYSWIATA

Udostępnij