Krajobraz naszej przydomowej działki można urozmaicić na wiele różnych sposobów. Nic nie tworzy jednak tak efektownego widoku jak mała kaskada wodna w ogrodzie. Jak sobie poradzić z tym niełatwym zadaniem aranżacyjnym? Poniżej podpowiadamy we wszystkich istotnych kwestiach związanych z projektem kaskady wodnej, w tym:
- O czym należy wiedzieć zanim zdecydujemy się na budowę kaskady w ogrodzie;
- Jak ie są istotne elementy kaskady oraz oczka wodnego i jak podejść do ich instalacji;
- W jaki sposób można dodatkowo udekorować kaskadę oraz towarzyszący jej zbiornik wodny
Mała kaskada wodna w ogrodzie – co warto wiedzieć?
Gdzie należy umieścić kaskadę wodną? Najlepiej wykorzystać naturalne wzniesienie, jeśli takowe mamy pod ręką. W innym wypadku będziemy musieli się zaopatrzyć w nasyp przylegający do zbiornika wodnego, do którego spływać będzie woda, maksymalnie w dół po skosie. Ponadto nawet, jeśli decydujemy się na małą kaskadę wodną w ogrodzie, należy mieć dostęp do wystarczającej przestrzeni wokół niego. Musimy mieć pewność, że będziemy w stanie wybudować odpowiednio duże oczko wodne – element nie tylko dekoracyjny, ale niezbędny w projekcie wodnej kaskady.
Przed przystąpieniem do budowy kaskady w ogrodzie trzeba wiedzieć o odpowiednich materiałach do niej potrzebnych, jak i samej konstrukcji kaskady. Różni się ona w pewien sposób od wodospadu w ogrodzie, który jest inną opcją na upiększenie naszej działki z pomocą spływu wodnego. Wodospad ogrodowy spływa bezpośrednio do zbiornika, zaś w przypadku kaskady potrzebnych jest kilka stopni skalnych, po których spływa woda. Kaskady i wodospady różnią się zatem nieco konstrukcją, co należy mieć na uwadze dokonując wyboru.
Umieszczenie małej kaskady wodnej w ogrodzie wiąże się z różnymi kwestiami, które warto przemyśleć przed zdecydowaniem się na taki projekt. Należy być w gotowości na ewentualne prace renowacyjne przy konstrukcji, jak i to, że spływająca woda generuje ciągły szum. Dla większości będzie to atutem, jednak upewnij się wcześniej, że szum wody nie będzie dla Ciebie przeszkodą, jeśli jest długotrwały.
Ważne elementy – budowa oczka wodnego oraz dobór pompy
Nieodłączną częścią kaskady jest zbiornik, do którego będzie spływać woda. Jak zrobić oczko wodne, które będzie dobrze spełniało swoją funkcję, jaką jest umożliwianie odpowiedniego ruchu wody? Przed budową oczka odpowiednio przygotowuje się koryto zbiornika. Najlepszym materiałem do uszczelnienia jest folia – wysokiej jakości produkt będzie nam służył przez długie lata. Jako że nie wygląda ona zwykle zbyt efektownie, warto ją zamaskować. Cała konstrukcja może wymagać wzmocnienia zaprawą murarską, zaś brzegi zbiornika powinno się obudować kamieniami.
Aby kaskada wodna mogła w ogóle funkcjonować potrzebna będzie do niej odpowiednia pompa, która pozwoli spływającą wodę wprawić w ruch oraz zapewni cyrkulację. Pompę głębinową umieszczamy na dnie oczka wodnego. To urządzenie którego podstawowym zadaniem jest doprowadzanie wody do zasilania strumienia wody w ogrodzie. Aby jednak maksymalnie wykorzystać jego możliwości najlepiej wybrać pompę uniwersalną. Jest ona zaopatrzona również w filtr, z którego pomocą pozbędziemy się wody brudnej z obiegu i zachowamy higienę w sadzawce. Ponadto, z odpowiednim filtrem łatwiej utrzymać równowagę biologiczną w wodzie w zbiorniku.
Wodne elementy w ogrodzie – aranżacja i dekoracje
Nowoczesna kaskada w ogrodzie powinna zostać odpowiednio udekorowana. Na szczęście jest na to wiele sposobów, które sprawdzą się w praktycznie na każdej działce. Podstawowym rozwiązaniem są fragmenty skał, które nie tylko ustalają i zabezpieczają granice zbiornika, ale są piękną dekoracją. Należy jednak wybrać odpowiednie rodzaje kamieni, które nie staną się idealnym środowiskiem do porostu dla niechcianych glonów. Dlatego raczej unikajmy skał wapiennych, które podwyższają PH wody w swoim towarzystwie.
Kolejnym istotnym punktem aranżacji kaskad wodnych w ogrodzie są rośliny. W sadzawce przy kaskadzie wodnej w ogrodzie, jak i wokół niej, rosnąć mogą rośliny wodne w różnych gatunkach. Dokonując wyboru pamiętajmy, że znacznie wpływają one na mikroklimat w swoim otoczeniu oraz dodatkowo oczyszczają wodę. Mają zatem wiele zalet, ale nie zwalnia nas to z konieczności przemyślenia naszych decyzji przed kupnem. Rośliny dobiera się w zależności od poziomu wody oraz odległości od zbiornika. Dlatego też możemy zdecydować się na przykład na lilie wodne na większych głębokościach oraz hiacynty wodne ponad powierzchnią wody. Pamiętajmy jednak, by te ostatnie nie zasłoniły zbytnio dostępu do światła w zbiorniku swoimi szerokimi liśćmi.
Dobrze zaprojektowana oraz odpowiednio zaaranżowana mała kaskada wodna w ogrodzie będzie cieszyć domowników przez długie lata. Jeśli tylko zadbasz o kluczowe przy budowie kwestie na pewno uda Ci się stworzyć niezwykłą dekorację przed swoim domem, której obecność da Ci wiele godzin ukojenia.