Jeśli Twój stary trawnik wygląda na zbyt przerzedzony i zawiera połacie trawy, które nie urosły po zimie, warto przemyśleć jego renowację. Nie zawsze bowiem konieczne jest zakładanie całego nowego trawnika. Warto zainspirować się naszym poradnikiem, w którym przedstawiamy proste sposoby na to, jak dosiać trawę na starym trawniku. Dzięki temu, Twój ogród odzyska piękny wygląd i soczysty kolor.
Co zrobić z ubytkami na starym trawniku?
Jednym z najważniejszych kroków w procesie poprawy starych trawników jest przygotowanie ich do dosiewu trawy w czasie. Istotne jest to, aby oczyścić trawnik z wszelkich pozostałości roślinnych i odpadów organicznych, które by mogły utrudnić wzrost trawy. Następnie najlepiej przeprowadzić wertykulację trawnika. Do procesu wertykulacji można wykorzystać dedykowane do tego urządzenie czyli wertykulator, który wyrywa stare kępki trawy wraz z mchem, co skutkuje oczyszczeniem trawnika ze starych źdźbeł i innych niepotrzebnych we wzroście nowej trawy elementów. W ten sposób cały teren będzie gotowy do dosiewu trawy na nowy trawnik.
Jakie trawy dosiać na starym trawniku?
Przy wyborze nasion traw warto uwzględnić warunki glebowe i klimatyczne regionu, w którym znajduje się nasz trawnik. W sprzedaży dostępne są mieszanki traw, które zostały specjalnie opracowane dla trudnych warunków klimatycznych. Dobrze jest również wybrać nasiona traw dostępne na rynku, aby mieć pewność, że trawa właściwie zadomowi się na terenie starego trawnika. W celu zagęszczenia trawy, można rozprzestrzenić darń na trawniku. W ten sposób nabierze on ładnego wyglądu, a rozwój trawy będzie ułatwiony.
Jak przeprowadzić dosiewanie trawy na starym trawniku?
Przed przystąpieniem do procesu dosiewania trawy na stary trawnik, należy upewnić się, że trawnik nie zawiera chwastów. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów, nasiona trawy należy rozesłać równomiernie na powierzchni trawnika. Następnie, aby zapewnić, że nasiona wniknęły w glebę, najlepiej użyć wertykulatora, który wbija nasiona trawy w glebę i przyspiesza ich kiełkowanie.
Jak pielęgnować trawnik po dosiewaniu trawy?
Po procesie dosiewania trawnika, należy zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Ważne jest, aby kontrolować nawodnienie i nawożenie trawnika, ponieważ to właśnie one determinują szybkość wzrostu trawy. Należy regularnie kosić trawnik – to wpłynie na szybszy wzrost trawy i zahamuje rozwój chwastów. Warto również pamiętać o przeprowadzeniu aeracji trawnika, aby ułatwić wnikanie wody i nawozów w glebę oraz przyspieszyć wzrost trawy.
Czy warto zakładać nowy trawnik na starym?
Przy zakładaniu trawnika na nowo warto wziąć pod uwagę jego obecny stan. Innymi słowy, jeśli trawnik jest w dobrym stanie, warto rozważyć dosiewanie trawy na starym trawniku, ale jeśli trawnik jest bardzo zaniedbany i wymaga gruntownej renowacji, zakładanie nowego trawnika może być lepszym rozwiązaniem. Warto również wybrać najlepszy moment na założenie nowego trawnika, taki jak późna wiosna albo wczesna jesień, aby nowy trawnik rozwijał się w jak najlepszych warunkach.