studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

InspiracjeOgród

Drzewa do ogrodu szybko rosnące – jakie wybrać?

Drzewa do ogrodu szybko rosnące – jakie wybrać?

Po przeprowadzce na nową działkę nieraz musimy się mierzyć z pustym trawnikiem. Wielu z nas marzy, aby jak najszybciej móc zapełnić teren działki zielenią, w tym dającymi cień drzewami. Tutaj jednak stajemy naprzeciw licznym wyzwaniom. Czy w ogóle możemy liczyć na szybki wzrost drzew na pustej działce? Czy może jesteśmy zmuszeni czekać całe lata? Okazuje się, że wśród roślin do ogrodu znajdziemy również te, których wzrost bywa zaskakująco szybki. Drzewa do ogrodu szybko rosnące – na jakie najlepiej się zdecydować? Podpowiadamy.

W tym artykule znajdziesz:

  • Podpowiedzi, czym się kierować wybierając drzewa do ogrodu
  • Propozycję szybko rosnącego drzewa iglastego
  • Propozycje szybko rosnących drzew liściastych

Jak wybrać odpowiednie drzewo do ogrodu?

Różne drzewa mają różne wymagania, z którymi trzeba się zapoznać przed ich sadzeniem, tak, aby wzrost mógł nastąpić od razu. Poza tym decydując się na dany gatunek zastanów się nad tym, jaki charakter chcesz nadać swojemu ogrodowi. Ponadto niektóre gatunki lepiej sprawdzą się jako np. ochrona przed słońcem albo klimatyczna ozdoba zacisznego zakątka działki. W decyzji powinna Ci pomóc nasza lista najlepszych szybko rosnących drzew, którą znajdziesz poniżej.

Drzewa do ogrodu szybko rosnące iglaste – modrzew europejski

Modrzew jest jednym z najszybciej rosnących drzew iglastych – w dobrych warunkach może to być przyrost nawet 1-1,5 metra rocznie. To wyjątkowe drzewo w odróżnieniu od innych iglaków zrzuca igły na zimę. W efekcie możemy się cieszyć drzewem, które swoją zmiennością nadaje całemu ogrodowi oryginalny klimat o każdej porze roku. Aby zapewnić mu jak najlepsze warunki wzrostu nie trzeba wiele – wystarczy nasłonecznione miejsce i częste podlewanie latem, ze względu na jego wrażliwość na suszę.

Drzewa do ogrodu szybko rosnące liściaste – brzoza pożyteczna

Brzoza to drzewo o charakterystycznym wyglądzie który urzeka wiele osób. Śnieżnobiała kora tego drzewa nada każdej działce elegancji i lekkości. To drzewo nie wymaga specjalnej opieki – jego głównym wymaganiem jest dostęp do słońca. Charakteryzuje się przy tym dużym przyrostem rocznym, dzięki czemu bardzo szybko będziemy mogli się cieszyć pierwszymi, gęsto pokrytymi liśćmi gałęziami dającymi upragniony cień. Drzewo wzrasta do ok. 7-10 metrów, a jego korona może osiągnąć rozłożystość kilku metrów.

Wierzba płacząca – klimatyczne szybko rosnące drzewo do ogrodu

To drzewo potrzebuje słońca oraz wilgotnej gleby, dlatego należy zadbać o zapewnienie jej tych warunków do szybkiego rozwoju. Dobrym wyborem może być posadzenie jej blisko zbiornika wodnego, jeśli takowy posiadamy. Wszelki wysiłek jest wart efektów – wierzba jest bardzo urokliwym drzewem, której zwisające gałęzie od długich pędach i delikatnych listkach tworzą niezwykłą, romantyczną atmosferę. Bujna korona drzewa będzie idealnym schronieniem w letnie dni. W zależności od etapu rozwoju to drzewo charakteryzuje się bardzo szybkim przyrostem – nawet między 1 a 2 metry na rok. 

Podsumowanie

Decydując się na drzewa do ogrodu szybko rosnące możesz mieć pewność, że już niedługo Twoja działka nabierze cudownego charakteru. Obecność drzew na działce wiąże się z wieloma zaletami, dlatego warto się zabrać za ich sadzenie jak najszybciej.

Udostępnij