Mały przedpokój w bloku to jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżacji. Zazwyczaj zbyt małe i wąskie, by móc się w nim projektowo popisać, a przy tym powinno dobrze reprezentować nasze mieszkanie. Jest to w końcu pierwsze, co widzą u nas goście. Jak urządzić przedpokój w bloku? Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Jakie szafki wybrać w przedpokoju;
- Co w dobrze urządzonym przedpokoju znaleźć się musi;
- Jak wzbogacić aranżację przedpokoju poprzez lustra i odpowiednie kolory
Jak urządzić przedpokój w bloku? Wybierz praktyczne szafki
Podczas urządzania małego przedpokoju w bloku zależeć Ci będzie na optymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Musisz przy tym pamiętać, aby pokój ten był przede wszystkim funkcjonalny – nie pozwól aby masywne szafy zajmowały zbyt dużą przestrzeń i utrudniały codzienne funkcjonowanie. Duża komoda przydaje się, jednak może warto będzie zaoszczędzić miejsce i zdecydować się tylko na bardziej minimalistyczne szafki? Może okazać się, że duża część przedmiotów przechowywanych w przedpokoju wcale nie musi tam być przez cały czas. Takowe oddeleguj na przykład do garderoby, czy szafy w sypialni. Skup się na tym, co faktycznie konieczne – Twoja przestrzeń od razu odetchnie.
Jeśli decydujesz się na dużą szafę, zastanów się nad sposobem jej otwierania. Dobre w wąskich przestrzeniach są drzwi przesuwne. Używanie takiej szafy w małym przedpokoju w bloku będzie dużo wygodniejsze niż szafy ze standardowo otwieranymi drzwiami.
Jak urządzić mały przedpokój w bloku – ważne elementy
O czym trzeba pamiętać urządzając przedpokój w bloku? Niektóre elementy przedpokoju są absolutną koniecznością, jeśli ma on być pomieszczeniem dobrze spełniający swoją rolę.
Zaplanuj przestrzeń tak, aby mieć miejsce na jak najwięcej wieszaków na okrycie wierzchne – tych nigdy za wiele. Lepiej mieć zapasowe miejsce do wykorzystania na rzadką okazję, gdy odwiedza nas więcej osób, niż borykać się z irytującym brakiem wieszaków dla wszystkich gości. Ponadto nie zapomnij o siedzisku – jest ono niezwykle funkcjonalne, zatem warto zarezerwować dla niego część przestrzeni. Można je także bardzo łatwo wykorzystać w roli dodatkowego schowka.
Pamiętaj też o szafce na buty. Wcale nie musi być ona duża, a nawet nie powinna być. Wystarczy kilka półek na najbardziej uniwersalne pary dla wszystkich domowników – te sezonowe przechowujemy w innym pomieszczeniu kiedy nie są używane. Ostatni istotny punkt aranżacji przedpokoju to wycieraczki. Nie pozwól aby podłoga wymagała ciągłego sprzątania zimą – zapewnij miejsce, w którym odstawiać będziesz buty po wejściu do domu. To schludne i praktyczne rozwiązanie.
Urządzając przedpokój nie zapomnij o lustrze i odpowiednich kolorach!
Niezastąpiona jest rola luster w optycznym powiększeniu przestrzeni. Szczególnie przydają się one w pomieszczeniach takich jak przedpokój, gdzie stają się również praktycznym narzędziem oraz stylowym dodatkiem. Jakiej wielkości powinno być lustro? Najlepiej aby pokrywało jak największą wysokość ściany, od samej podłogi. Lustro w przedpokoju możesz dodatkowo udekorować ciekawą ramką wpisującą się w estetykę reszty domu. Ciekawym rozwiązaniem może być również wykorzystanie drzwi wysokiej szafy jako lustra.
Co zaś z kolorami? Standardowo decydujemy się na jasne odcienie w małych pomieszczeniach, które chcemy w ten sposób dodatkowo optycznie powiększyć. Może jednak zdecydujesz się eksperymentować z ciekawymi odcieniami? Weź pod uwagę resztę wystroju w swoim mieszkaniu i pomyśl nad wykorzystaniem akcentujących kolorów wpasowujących się w styl w Twoim domu. Rozważ również różne ciekawe faktury takie jak drewno, którymi urozmaicisz wygląd pomieszczenia. W ten sposób nadal będziesz w stanie udekorować swój korytarz bez potrzeby dodatkowego zagracania przestrzeni bardziej standardowymi dekoracjami.