studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomOgród

Jak urządzić altanę? Aranżacja altany ogrodowej

Jak urządzić altanę? Aranżacja altany ogrodowej

Altana to element wystroju ogrodu na który warto się zdecydować, jeśli chcesz mieć miejsce idealne do wspólnego spędzania czasu z rodziną w letnie dni. Aby projekt ten dobrze spełniał swoje zadanie trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Zatem na jaki typ konstrukcji się zdecydować i jak urządzić altanę w środku? Poniżej odpowiadamy na wszystkie pytania kluczowe w procesie aranżacji altany!

W tym artykule doradzimy:

  • O czym trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się na budowę altany ogrodowej;
  • Jak zaprojektować oraz urządzić altanę w środku w zależności od jej zastosowania;
  • W jaki sposób wkomponować altanę w przestrzeń ogrodu

Pamiętaj o regulacjach i dobrze dobranym projekcie

Zanim przejdziesz do projektu altany musisz się dokładnie zapoznać z regulacjami prawnymi dotyczącymi budowania obiektów na prywatnych działkach. W końcu nie chcesz trafić na nieprzyjemne niespodzianki czy konieczność zmian planów już po rozpoczęciu prac.

Z czego zbudować altanę? Popularny wyborem jest drewno, które zawsze będzie wyglądało efektownie w bogatej w roślinność ogrodowej przestrzeni. Inna opcja to altana kamienna czy murowana. Budowla powinna zapewniać odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi, aby była jak najwygodniejsza w użytkowaniu. Miejsce to nie może się zbytnio nagrzewać, dlatego zapewnij odpowiedni dostęp do cienia. Dobrą i naturalną ochronę przed słońcem pełnią rośliny.

Zastosowanie altany rozważ jak najwcześniej, ponieważ na jego podstawie w dużej mierze powinno się oprzeć decyzję, czy powinna to być konstrukcja bardziej lub mniej zamknięta. Altana do wypoczynku najlepiej sprawdzi się w wersji z bardziej zabudowanymi ścianami i jednym, maksymalnie dwoma wejściami. Nada to miejscu kameralny i przytulny klimat. Jeśli zaś chcesz tutaj przyjmować większe ilości gości, pomyśl o konstrukcji otwartej.

Jak urządzić altanę w środku

Urządź altanę w zależności od zastosowania

Jak urządzić altanę w środku? Odpowiedź na to pytanie, podobnie jak z doborem samego projektu będzie zależała od tego, jak zdecydujesz się wykorzystać altanę. Przede wszystkim altana to wspaniałe miejsce do codziennego relaksu z innymi członkami rodziny. Jeśli to na tym zastosowaniu najbardziej Ci zależy, miejsce powinno być wyposażone w odpowiedni stół oraz krzesła. Dobrze sprawdzą się w tej roli typowe meble ogrodowe. Możesz się też zdecydować na meble drewniane, wpasowujące się w styl konstrukcji i materiały, z których jest zbudowana. Aby zmaksymalizować komfort, rozważ większą ilość wygodniejszych mebli, takich jak sofy z poduszkami, huśtawka, czy stylowe fotele wyłożone miękkimi tekstyliami.

Inne popularne zastosowanie dla altany to miejsce do grillowania. Jak urządzić altanę ogrodową z grillem? Należy w konstrukcji budynku zawrzeć dach z wentylacją odprowadzającą dym, jak i zapewnić odpowiedni odstęp od mebli. Dlatego też altana przeznaczona do grillowania powinna być dosyć przestronna. Konieczny będzie też rzecz jasna duży stół i siedzenia do wspólnego spożywania posiłków.

Jak urządzić altanę ogrodową - rośliny

Jak urządzić altanę ogrodową – elementy dekoracyjne

Aby altana dobrze współgrała z otoczeniem, warto ją odpowiednio wkomponować w swój ogród. Powinna również pasować stylistycznie do samego domu, dlatego weź to pod uwagę dobierając farbę dla drewnianej altany. Lepiej zdecydować się na jeden, maksymalnie dwa kolory już obecne w wykończeniu głównego budynku.

Jako że altana jest integralną częścią ogrodu, w jej towarzystwie powinny się znajdować liczne rośliny. Posadź kwiaty, krzewy lub drobne drzewa wkoło altany, a uzyskasz bardzo czarujący efekt. Również samą konstrukcję dobrze jest wykorzystać jako dodatkowe miejsce na zieleń. Na ścianach, na części zewnętrznej, ale przede wszystkim wewnętrznej, przymocuj doniczki. Możesz je dodatkowo wykorzystać w bardzo praktyczny sposób, na przykład sadząc w nich zioła, które będzie można bezpośrednio zrywać do wspólnego posiłku w wiosenne i letnie poranki.

Udostępnij