Posiadanie własnego ogródka warzywnego jest świetnym sposobem na uzyskanie świeżych, zdrowych warzyw, oszczędność pieniędzy i kontakt z naturą. Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć warzywnik w ogrodzie, podpowiadamy porady, inspiracje i praktyczne wskazówki.
1. Dlaczego warto mieć własny warzywniak w ogrodzie?
Ani jedna warzywniak w ogrodzie nie jest taki sam, ale ważne jest, aby zdecydować się na ten krok i cieszyć się korzyściami, jakie płyną z posiadania własnego ogrodu warzywnego.
A. Świeże i zdrowe warzywa
Warzywa uprawiane w ogrodzie są zazwyczaj dużo świeższe i zdrowsze niż dostępne w sklepach. Warzywa hodowane na dużych polach zbierane są zwykle w fazie niedojrzałości, aby wytrzymały transport, a następnie są przechowywane przez długi czas. Kupując świeże uprawy z własnego ogródka, jesteśmy pewni, że posiadają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
B. Oszczędność pieniędzy
Posiadanie własnego warzywnika w ogrodzie pozwala na oszczędność pieniędzy. Warzywa ze sklepów i bazarków są często drogie i pochodzą z daleka. W przeciwieństwie do tego, własna uprawa pozwala na oszczędzenie dużych sum pieniędzy oraz wpływa pozytywnie na nasz portfel.
C. Kontakt z naturą
Posiadanie warzywnika w ogrodzie daje nie tylko korzyści kulinarne i finansowe, ale również emocjonalne, ponieważ pozwala nam na kontakt z naturą. Uprawa warzyw i kwiatów może być świetnym sposobem na relaks po trudnym dniu w pracy.
2. Jak zaplanować swój ogródek warzywny?
A. Wybór miejsca
Pierwszym krokiem do założenia swego ogrodu warzywnego jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej umieścić warzywnik w miejscu, które jest nasłonecznione przez cały dzień. Wybierając miejsce, należy również wziąć pod uwagę sąsiedztwo, ponieważ niektóre gatunki warzyw oraz ziół nie będą rosły w pobliżu innych.
B. Rozplanowanie upraw i grządek
Po wybraniu odpowiedniego miejsca, należy rozplanować uprawy oraz grządki. Aby uzyskać maksymalne plony, należy stworzyć odpowiedniego rodzaju grządki. Dobrej jakości gleba o odpowiednim PH jest niezbędna do wzrostu warzyw i ziół.
C. Uporządkowanie gleby
Przed sadzeniem pierwszych roślin należy przekopać glebę i usunąć wszystkie korzenie chwastów, by pozbyć się ich na dobre. Dobrze jest tego dokonać w okresie jesienno-zimowym.
3. Jak założyć warzywnik?
A. Uprawa warzyw w skrzyniach
W uprawie warzyw w ogrodzie można zastosować wiele ciekawych rozwiązań, np. uprawę warzyw w skrzyniach. Warzyw można uprawiać we wszystkich skrzyniach, które używamy do przechowywania różnych rzeczy – od starych skrzyń do drewnianych pudełek. Ważne, aby były one duże i głębokie, by rośliny mogły swobodnie rosnąć.
B. Sadzenie w grządkach
Powszechnym sposobem uprawy roślin warzywnych w ogrodzie są grządki. Można je wydzielć, stosując różne materiały – płotki, krawężniki lub drewniane palety. Możemy też wydzielić grządki na trawniku, po uprzednim pokryciu go czarną folią.
C. Ograniczenie wpływu czynników zewnętrznych (ogrodzenie)
Aby chronić uprawy przed szkodnikami i innymi czynnikami zewnętrznymi, warto rozważyć ograniczenie wpływu czynników zewnętrznych za pomocą ogrodzeń, które mogą być wykonane z drewna, betonu lub metalu.
4. Jakie warzywa wybrać do uprawy?
A. Warzywa łatwe w uprawie
W uprawie warzyw warto zacząć od łatwych w uprawie roślin, takich jak sałata, marchew, lub pomidory. Są one mało wymagające i można je hodować w każdym ogródku warzywnym.
B. Warzywa o wysokich plonach
Warto zwrócić uwagę na te warzywa, które są znane ze swoich wysokich plonów. Są to: cukinia, kabaczek, fasola, ziemniaki, dynia czy arbuz.
C. Warzywa klimatyczne odpowiadające naszemu podnebiu
Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze warzyw jest klimat. Najlepiej wybierać te gatunki, które odpowiadają naszemu podnebiu i nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji.
5. Jak pielęgnować warzywnik?
A. Podlewanie
Podlewanie jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji, szczególnie w okresie letnim. Warzywnik należy podlewać regularnie, ale nie nadmiernie. Istotne jest stosowanie wody o temperaturze pokojowej.
B. Nawożenie
Aby uzyskać zdrowe i pięknie wyglądające rośliny, warto pamiętać o regularnym nawożeniu, najlepiej naturalnymi nawozami, takimi jak obornik czy kompost.
C. Walka z chwastami i szkodnikami
Warzywnik powinien być wolny od chwastów i szkodników, które są jednym z największych zagrożeń dla garderoby. Najlepszym sposobem walki z nimi jest regularne usuwanie chwastów i stosowanie domowych sposobów lub specjalistycznych środków chemicznych.