studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

InspiracjeOgród

Najważniejsze style ogrodów – jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Najważniejsze style ogrodów – jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Kiedy już urządzisz dla swój wymarzony dom, to przychodzi również pora na ogród – jest on integralną częścią i przedłużeniem domu, dlatego powinien odznaczać się podobnym, a najlepiej tym samym stylem co dom mieszkalny – tylko wtedy stworzysz harmonijną i niepowtarzalną całość. Warto więc wiedzieć, jakie są style ogrodów, i który będzie odpowiedni dla Ciebie.

Style ogrodów – czy znasz je wszystkie?

Jeśli dobrze przyjrzysz się innym ogrodom, to na pewno zauważysz, że różnią się one zarówno co do kompozycji, jak i roślin, które się w nim znajdują. Różniącym komponentem mogą być także inne elementy małej architektury ogrodowej. Oczywiście decydującą kwestią jest metraż, jakim dysponujesz, ale nawet małe ogrody z powodzeniem mogą realizować wybrane style ogrodowe.

Jakie są najbardziej znane i najczęściej stosowane style ogrodów? Przede wszystkim ogród może być jak najbardziej naturalny, a rośliny, które w nim rosną, są nam dobrze znane, ponieważ są one charakterystyczne dla naszego klimatu. Taki ogród często nie wymaga również dużego nakładu finansowego i jest dość łatwy w pielęgnacji. Są to ogrody w stylu naturalnym oraz wiejskim.

Wiele osób oczekuje jednak, że ogród choć trochę będzie przypominał efektowne ogrody, które spotykamy w otoczeniu dworków, parków czy zamków. Takie ogrody to najczęściej styl francuski, angielski, rustykalny, śródziemnomorski czy romantyczny. Na pewno idealnie wkomponują się one również w dom odznaczający się taką stylistyką.

Nowoczesna zabudowa, z którą mamy coraz częściej do czynienia, sprawiała, że właściciele ogrodów sięgają również po nowoczesne i minimalistyczne rozwiązania. W takich miejscach sprawdzą się takie style ogrodowe jak nowoczesny, japoński lub skandynawski. Zazwyczaj dominują w nich rośliny egzotyczne i rządzi w nich minimalizm oraz funkcjonalizm.

Style ogrodowe – który będzie odpowiedni dla Ciebie?

Koncepcja zakładania ogrodów to nie tylko dobrze przemyślany projekt skoncentrowany wokół wybranego stylu, ale również dążenie do tego, aby jak najbardziej realizował on nasze osobiste preferencje, a nawet w pewien sposób odzwierciedlał nasz charakter. Dlatego wybór stylu nie powinien być przypadkowy i odmienny od naszych upodobań – w przeciwnym wypadku nie będziemy czuć się w nim dobrze i tym samym również efektywnie relaksować.

Zanim wiec przystąpisz do realizacji swojego ogrodu, zastanów się nad takimi kwestiami jak to, czy zamierzasz dużo czasu poświęcać na pielęgnację roślin, jakie nakłady finansowe przewidujesz na założenie i utrzymanie swojego ogrodu, a także czemu w ogóle ma służyć Twój ogród. Warto także wziąć pod uwagę potrzeby i upodobania reszty domowników. Kiedy już dokładnie określisz swoje oczekiwania, to weź pod uwagę także wygląd Twojego domu – powinien z ogrodem tworzyć spójną całość. Dzięki tym kilku zasadom uda stworzyć Ci się miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, które całkowicie będzie odpowiadało potrzebom Twoim oraz Twojej rodziny. Pamiętaj również, że ogród robi się na lata, więc warto stawiać na ponadczasowe style ogrodów, a nie podążać za modą.

Udostępnij