studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

Dom

Rodzaje systemów kominowych

Rodzaje systemów kominowych

Rodzaje systemów kominowych

Terminem „systemy kominowe” oferowane np. przez Pekabet, określa się kompletne zestawy elementów przygotowany przez producenta do budowy kominów. To wygodne i praktyczne rozwiązanie dla inwestora, ponieważ gwarantuje, że wszystkie elementy są ze sobą zgodne i właściwie skonfigurowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Producent dostarcza kompletny system wraz ze szczegółową instrukcją montażu, co minimalizuje ryzyko popełnienia błędów podczas montażu i zapewnia bezpieczne użytkowanie komina.

Jak zbudowany jest system kominowy?

W skład systemu kominowego wchodzi wkład, obudowa (np. wykonana z pustaków betonowych) oraz różne elementy uzupełniające, takie jak kratki przewietrzające, stożki, szalunki i inne. Systemy kominowe różnią się między sobą rodzajem używanych materiałów oraz listą dodatkowych elementów, z których każdy musi być dobrany zgodnie z rodzajem stosowanego paliwa, mocą kotła grzewczego oraz warunkami zabudowy. To, jaki system kominowy sprawdzi się w naszym budynku, możemy skonsultować ze specjalistą.

Ceramiczne systemy kominowe

Ceramika stała się popularnym wyborem w systemach kominowych ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość, trwałość i uniwersalne zastosowanie. Doskonałe parametry wytrzymałości pozwalają producentom na oferowanie gwarancji nawet do 30 lat.

Ceramiczne wkłady w tych systemach są efektywne i bezpieczne dla różnych rodzajów paliw, ponieważ pozostają odporne na kondensat, pożar sadzy i korozję. Ponadto ceramika nie podlega wpływowi kwasów ani wysokim temperaturom, (nawet do 600 °C). Dzięki czemu takie kominy służą wiele lat.

Stalowe systemy kominowe

Wkłady stalowe stanowią alternatywę dla ceramiki. Cieszą się popularnością ze względu na niską masę, łatwy montaż i przystępną cenę. Niemniej jednak, w odróżnieniu od ceramiki, nie istnieje możliwość uniwersalnego zastosowania tego samego systemu kominowego, ponieważ wkład stalowy musi być dostosowany do rodzaju paliwa i kotła.

Zaletą systemów stalowych jest możliwość ich instalacji wewnątrz domu jako kanał odprowadzania spalin z kominka, bez konieczności dodatkowej obudowy. Często stanowią one również atrakcyjny element dekoracyjny wnętrza.

Systemy kominowe wielofunkcyjne

Systemy kominowe wielofunkcyjne łączą dwa przewody kominowe w jednym trzonie przy użyciu dwuciągowego pustaka. Taki układ pozwala zaoszczędzić miejsce, jednocześnie umożliwiając podłączenie różnych źródeł spalin. Dzięki temu można odprowadzać spaliny z różnych rodzajów paliw, zarówno stałych, płynnych, jak i z kotłów kondensacyjnych.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij