studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

InspiracjeOgród

Nowoczesny plac zabaw w ogrodzie. Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw?

Nowoczesny plac zabaw w ogrodzie. Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw?

Plac zabaw dla dzieci to idealny sposób na zapewnienie najmłodszym sposobu na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jak wykonać nowoczesny plac zabaw w ogrodzie oraz jak go wyposażyć? Z odpowiednim przygotowaniem będziesz w stanie zaprojektować miejsce, które da Twoim dzieciom wiele godzin dobrej zabawy. Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Dlaczego warto zdecydować się na projekt placu zabaw we własnym ogrodzie;
  • O czym pamiętać decydując się na plac zabaw oraz dobierając jego lokalizację;
  • Jakiego typu atrakcje mogą się najlepiej sprawdzić w przypadku najmłodszych, jak i dla starszych dzieci

Zalety ogrodowego placu zabaw

Dlaczego warto zainwestować w plac zabaw dla dzieci do ogrodu? Otóż niesie to wiele zalet. Nawet mały plac zabaw w ogrodzie pozwala Twoim dzieciom na aktywne spędzanie wolnego czasu bez konieczności wychodzenia poza tereny Twojego ogrodu. Taka dostępność miejsca do zabawy jest nie do przecenienia. Dziecko może dobrze bawić się kiedy tylko chce, bez potrzeby częstego wybierania się na publiczne place zabaw. Jest to szczególnie ważne, jeśli takowe nie znajdują się wystarczająco blisko Twojego domu. Swój własny plac zabaw możesz też dostosować do indywidualnych potrzeb swoich pociech. Jeśli masz ochotę na zapewnienie im niezwykłych i oryginalnych atrakcji innych niż na ogólnodostępnym placu – we własnym ogrodzie możesz to osiągnąć z łatwością.

Ostatnia istotna kwestia to plusy wynikające z korzystania z placów zabaw. Tego typu miejsce do aktywności na świeżym powietrzu zachęca do ruchu, co dobrze wpływa na zdrowie dzieci. Ponadto różnorodne atrakcje pozwalają na rozwijanie koordynacji ruchowej dziecka oraz polepszają zdolności motoryczne, jak i zwyczajnie dają wiele godzin frajdy.

Nowoczesny plac zabaw w ogrodzie - atrakcje

Plac zabaw w ogrodzie – o czym pamiętać i gdzie go umiejscowić?

Masz wątpliwości, gdzie powinno się umiejscowić plac zabaw? Pod uwagę warto wziąć kilka czynników. Po pierwsze, miejsce do zabawy powinno się znajdować w zasięgu wzroku innych domowników. Okna kuchni czy salonu powinny zapewniać pełen widok na plac zabaw. W ten sposób będziesz mieć pewność, że możesz zapewnić swoim dzieciom bezpieczna zabawę pod czujnym okiem osoby dorosłej. Ponadto bierz pod uwagę warunki atmosferyczne. Największym problemem będzie bez wątpienia nasłonecznienie. Nie pozwól aby dzieci zbyt długo przebywały w pełnym słońcu – może to być bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia. Słońce może też sprawić, że elementy placu zabaw będą się zbytnio nagrzewać. W tych powodów najlepszym miejscem na budowę placu będzie teren nieco bardziej zacieniony. W kwestii otoczenia placu zabaw – warto by było ono dostosowane do obecności dzieci. Powinno się znajdować wystarczająco daleko od ogrodzenia, jak i zapewniać wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się.

Dobrze, aby miejsce wybrane pod budowę nowoczesnego placu zabaw w ogrodzie miało odpowiednią nawierzchnię. Może to być trawa żywa lub sztuczna, jak i odpowiednio dobrane płyty z miękkich tworzyw sztucznych. Przed przystąpieniem do realizacji projektu pamiętaj też o atestach i certyfikatach, jak i okresowym doglądaniu, czy wszystkie elementy są w dobrym stanie i nie wymagają dodatkowej konserwacji.

Nowoczesny plac zabaw w ogrodzie - piaskownica

Atrakcje do nowoczesnego placu zabaw w ogrodzie

Nowoczesny plac zabaw w ogrodzie powinien być wyposażony w elementy o wysokiej jakości wykonania. Zapewni to dzieciom maksymalne bezpieczeństwo jak i sprawi, że plac zabaw będzie mógł służyć przez długie lata. Jakie atrakcje cieszą się największą popularnością? Są to na pewno m.in. huśtawki, ścianki wspinaczkowe, czy konstrukcje z drążkami oraz piaskownice. Nowoczesny, a nawet mały plac zabaw w ogrodzie może jednak składać się z dużo ciekawszych jak i mniej tuzinkowych elementów takich jak chociażby domki modułowe, namioty, czy tory przeszkód. 

Pamiętaj też, że plac zabaw nie musi służyć tylko dzieciom! Dobrą decyzją może być zdecydowanie się na elementy nieco bardziej uniwersalne, z których dziecko nadal będzie mogło korzystać wraz z wiekiem. Nowoczesny plac zabaw w ogrodzie dla dzieci i dorosłych można wyposażyć w elementy bardziej rodem z siłowni ogrodowych. Świetnie sprawdzą się one i dla nieco młodszych dzieci, jak i starszych.

Odpowiadając sobie zatem na to, co powinno się znaleźć w placu zabaw w przydomowym ogrodzie, pamiętaj, że nie ma na to jednej recepty. Najlepiej przejrzeć dokładnie oferty projektów nowoczesnych placów zabaw w ogrodzie i dobrać elementy, które odpowiadają ci najbardziej. Warto podejść do zadania z kreatywnością i łączyć różne elementy. Puść wodze fantazji, a będziesz w stanie urozmaicić swój plac zabaw w taki sposób, że będzie on zachęcał do spędzania w nim czasu przez długie godziny – i mowa tu o całej rodzinie.

Udostępnij