studio-obsession.pl

Blog tematyczny o dekoracji wnętrz, ogrodów i nie tylko

DomInspiracje

Jak urządzić garaż? Aranżacja warsztatu w garażu

Jak urządzić garaż? Aranżacja warsztatu w garażu

Garaż wcale nie musi służyć tylko i wyłącznie do przechowywania samochodu. To pomieszczenie jest także nieraz naturalnym wyborem dla domowników do przechowywania różnych przedmiotów czy nawet utworzenia warsztatu. Jak urządzić garaż, w którym nie tylko zaparkujemy, ale i wykorzystamy inne możliwości, jakie oferuje nam to pomieszczenie? Czytaj dalej, aby poznać nasze wskazówki!

W tym artykule dowiesz się:

  • Jakich kwestii musisz dopilnować przed urządzeniem garażu;
  • Jak urządzić garaż w środku, jeśli chcemy w nim coś dodatkowo przechowywać;
  • Jak urządzić warsztat w garażu

Jak urządzić garaż – dopilnuj tych standardów

W projekcie garażu musisz koniecznie uwzględnić wystarczającą przestrzeń dla swojego pojazdu. Według przepisów na samochód musisz zarezerwować wymiary co najmniej 2,3 na 5 metra. Pamiętaj jednak, że to jedynie minimum! Aby móc swobodnie korzystać z garażu, nie martwiąc się przy tym o obicie samochodu albo o problemy przy wysiadaniu, zapewnij sobie przynajmniej 1,5-2 metry dodatkowego miejsca. Oczywiście im więcej miejsca uda Ci się wygospodarować, tym więcej możliwości na jego wykorzystanie uzyskasz! Dlatego projektując przestrzeń garażową, która ma mieć różnorodne zastosowania, staraj się o jak najwięcej dodatkowego miejsca.

O czym jeszcze pamiętać urządzając garaż w środku? Ważne jest utrzymanie tutaj odpowiedniej temperatury, jak i optymalne wykończenie ścian czy podłogi. Zainwestuj w ogrzewanie dla garażu, aby zapewnić temperaturę w granicach co najmniej 5-16 stopni Celsjusza. Podłoga i ściany zaś nie wymagają specjalnego wykończenia – najodporniejsze będą w formie surowej, betonowej.

Nie lekceważ też kwestii bramy! Do wyboru mamy różne warianty, takie jak rolowane, uchylne czy segmentowe. Dopasuj otwarcie garażu do wystroju domu, ale również weź pod uwagę jak bardzo praktyczne są dla Ciebie różne opcje. Brama segmentowa to często polecany wybór – jest łatwa w obsłudze i nie zabiera zbytnio dodatkowego miejsca w pomieszczeniu.

Jak urządzić garaż w środku?

Przygotowanie przestrzeni do przechowywania w garażu

Mając zapewnione wszystkie najważniejsze elementy garażu możesz się zacząć zastanawiać nad jego faktycznym wykończeniem. Dobrze zaprojektowana przestrzeń garażowa będzie idealnym schowkiem na różnego rodzaju przedmioty! Jest to bardzo praktyczny, a wręcz naturalny wybór dla ogrodowych narzędzi, czy np. kosiarki lub rowerów. Umieszczając je w garażu będziemy mieli do nich szybki dostęp, a przy tym unikniemy zagracenia reszty domu. 

Jak urządzić garaż w środku, jeśli przeznaczamy jego część na schowek? Przede wszystkim zaopatrz się w różnego rodzaju meble – półki, haczyki, meble wiszące. Na co się zdecydujesz powinno w dużej mierze zależeć od tego, co konkretnie chcesz tu przechowywać. Postaraj się zagospodarować ściany! Narzędzia możesz umieszczać na półkach po sam sufit, albo po prostu zawiesić na haczykach. Pod samym sufitem też możesz coś łatwo powiesić! To dobre miejsce na umieszczenie w nim długich, płaskich przedmiotów, które inaczej mogłyby zbytnio zagracić przestrzeń bliżej podłogi.

Jak urządzić garaż - warsztat w garażu

Zastosowania garażu – jak urządzić warsztat w garażu?

Organizacja warsztatu to idealny sposób na wykorzystanie dodatkowego miejsca w garażu! Taka przestrzeń będzie świetna nie tylko dla amatora tuningowania pojazdów, ale i wszelkiego rodzaju majsterkowiczów z zamiłowaniem do rękodzieła czy innych podobnych prac.

Zatem jak urządzić warsztat w garażu, który będzie funkcjonalny i dobrze przystosowany do długiej pracy? Najważniejszy element, w który musisz się zaopatrzyć, to dobrze dopasowany stolik warsztatowy. Dodatkowo na ścianie zainstaluj tablicę warsztatową, dzięki której wszystkie potrzebne narzędzia będziesz mieć zawsze pod ręka. Może dobrze będzie umieścić w garażu również specjalną szafę na różnego typu większe akcesoria oraz ubrania robocze. 

Pamiętaj też o odpowiednim oświetleniu! Garaż powinien mieć co najmniej jedno, nawet niewielkie okno. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu ułatwisz sobie pracę, a przy tym unikniesz narażenia na zbytnie przemęczenie wzroku. Warto, aby lampa w garażu świeciła w kolorze raczej zimnym. Dzięki temu dużo łatwiej będzie zobaczyć drobne detale, co jest bardzo cenne w pracy z małymi elementami.

Urządzony w sposób przemyślany i z planem garaż na pewno stanie się przydatnym i wielofunkcyjnym pomieszczeniem. Dzięki temu zyskasz wygodne miejsce dla swojego samochodu, a przy tym również cenną przestrzeń wypełniającą wiele innych ważnych ról.

Udostępnij